محصولات ساختمانی

چسب ماستیک چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

چسب ماستیک

چسب ماستیک ماده ای است که همراه با ملات نازک برای استفاده از کاشی به سطح دیوار یا کف، قبل از نصب استفاده می‌شود. ماستیک ها به‌طورکلی در ۲ رنگ سفید و مشکی تولید و استفاده می‌شوند. همچنین این محصول جزو دسته محصولات آب بندی می‌باشد.

عمده استفاده از این محصول در جهت درزگیری، عایق کردن، آب بندی انواع درزه، آب بندی تونل ها کانال ها و لوله های بتنی انتقال آب، استخرها و مخازن آب، پارکینگ ها، باند فرودگاه، آکواریوم و انواع مختلف درزه دیگر که در انواع سطوح بتنی، سنگی، آجری، فلزی و سایر مصالح ساختمانی استفاده می‌شود؛ اما سؤال اساسی که برای ما مطرح می‌شود این است که چسب ماستیک چیست و چه ویژگی هایی دارد.

ویژگی های چسب ماستیک

  • قابلیت حفظ انعطاف‌پذیری در گرما و سرمای بسیار زیاد
  • چسبندگی به انواع مصالح ساختمانی
  • مقاوم در برابر عوامل محیطی
  • قابلیت رنگ‌پذیری با انواع رنگ‌های حلال دار
  • غیر سمی بودن و قابل کاربرد در مجاورت با آب آشامیدنی
  • مقاوم در برابر تابش نور خورشید

انواع چسب ماستیک

انواع چسب ماستیک

در این بخش از مقاله، با انواع چسب ماستیک آشنا می‌شوید. همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم این چسب در دو رنگ سفید و مشکی تولید و توزیع می‌شود. حال در ادامه به آشنایی با این چسب ها می‌پردازیم.

چسب ماستیک سفید

ماستیک سفید باقابلیت تغییر رنگ قبل از اجرا و رنگ ثابت بعد از اجرا.

چسب ماستیک مشکی

ماستیک مشکی، رنگی ثابت بعد از اجرا از ویژگی های این ماستیک است.

چسب ماستیک پلی سولفاید

چسب ماستیک پلی سولفاید قدرتمندترین نوع ماستیک است و برای چسباندن مصالح سختی مانند فلز به کار می‌رود. این ماستیک بر مبنای ترکیب پلیمر پلی سولفاید و رزین ساخته می‌شود. این محصول خاص، قدرت چسبندگی بالایی دارد و به انواع مواد و مصالح، از جمله مصالح ساختمانی به خوبی می‌چسبد.

ماستیک پلی یورتان

از این ماستیک برای چسباندن مصالح سختی مانند بتن استفاده می‌شود که این ماده بر مبنای پلیمر یورتان ساخته شده که نوعی ماده الاستیک محسوب می‌شود. در سازه های بتنی ماستیک پلی یورتان به عنوان درزگیری مناسب مناطق منبسط شونده به کار می‌رود.

ماستیک سیلیکونی

این ماستیک در واقع مانند بقیه موارد نوعی چسب می‌باشد که در مقابل عوامل محیطی چون گرما و فشار و انواع قارچ و کپک مقاومت خوبی دارد. از این نوع ماستیک نیز می‌توان به عنوان ماستیک سرامیک استفاده کرد چرا که چسبندگی خوبی در متریال هایی چون سرامیک، پی وی سی و فلزات از خود نشان داده است.

چسب ماستیک چیست

چسب ماستیک قیری

نوع دیگر از ماستیک های مورد استفاده در ساخت و سازها ماستیک قیری می‌باشد که استفاده از آن می‌تواند به دو صورت سرد و گرم انجام شود. در انتخاب نوع ماستیک قیری سرد یا گرم بایستی عواملی چون میزان دمای محیط و افقی یا عمودی بودن سطح و درزهایی که باید پر شوند را مورد برسی قرار داد و بعد نسبت به انتخاب گزینه مناسب اقدام نمود.

ماستیک قیری سرد

مبنای ساخت ماستیک قیری سرد نیز استفاده از قیر به علاوه سایر مواد افزودنی دیگر می‌باشد که به مواد و مصالحی چون چوب، بتن، فلز و غیره به خوبی می‌چسبد.

چسب ماستیک قیری گرم

ماده اولیه در ساخت چسب ماستیک قیر و برخی مواد افزودنی دیگر است. این چسب ماستیک قیری در محیط هایی با دمای بالا و گرم جاری نمی‌شود و ترک نمی‌خورد. ماستیک قیری گرم در دماهای پایین نیز انعطاف خود را حفظ کرده و می‌توان گفت در مقابل تغییرات شرایط آب و هوایی پایداری زیادی دارد.

چسب ماستیک اپوکسی

مبنای ساخت چسب ماستیک اپوکسی رزین اپوکسی است که با افزودن مواد دیگری به آن ساخته می‌شود. از ماستیک اپوکسی برای پر کردن و انسداد درزها، شکاف‌ها و حفره ها و برای صاف کردن سطوح ناهموار، درز و شکاف های انبساطی و غیره استفاده می‌شود.

در این مقاله با مفهوم اینکه چسب ماستیک چیست آشنا شدیم. لازم به ذکر است که برای برسی هرچه دقیق تر درباره محصولات ساختمانی و عمرانی با کارشناسان ما در کیهان سازه کهن ارتباط برقرار کنید و در جریان اطلاعات قیمت چسب ماستیک و روش استفاده از این محصول مشاوره کسب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر برروی دکمه واتس آپ کلیک کنید

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *