محصولات ساختمانی

واتر استاپ چیست و چه کاربرد هایی دارد

واتراستاپ-چیست

واتر استاپ نواری است از جنس لاستیک که برای جلوگیری از حرکت آب به داخل درزهای بتن جلوگیری می‌کند. این نوار قابل انعطاف است و استحکام مناسبی در برابر فشار آب دارد. واتر استاپ انواع مختلفی دارد که هرکدام ویژگی به نوعی ویژگی های متفاوتی دارند؛ و بر اساس همین ویژگی ها کاربرد و مزایای خاص خود را دارند.

در ادامه قصد داریم بیشتر به این مطالب بپردازیم و آنها را به شما معرفی کنیم.

واتر استاپ چیست؟

واتر استاپ چیست؟ یکی از موارد اساسی است که باید در آب بندی مکان هایی که با آب برخورد دارد استفاده شود. اگر بر روی بتن ساخته شده درز یا ترکی باشد که باعث نفوذ آب به بتن شود، این نوارها در درزهای بتنی نقش آب بند را ایفا می‌کنند. واتر استاپ ها دارای انواع مختلفی هستند که با توجه به نوع کاربری، بهره برداری و محدودیت‌های محیطی به کار گرفته می‌شود. واتر استاپ ها به سه نوع تقسیم می‌شوند نوع اول pvc (لاستیکی) و نوع دوم منبسط شونده (بنتونیتی و لاستیکی) و نوع سوم واتر استاپ هیدروفیلی.

واتر استاپ های pvc بر دیواره های مسیر عبور آب و سد آب بند نصب می‌شود؛ اما در واتر استاپ های منبسط شونده و هیدروفیلی در درزهای اجرایی به عنوان آب بند استفاده می‌شود. واتر استاپ ها در انواع سازه های بتنی مرتبط با آب قرار می‌گیرد. واتر استاپ ها از نظر شکل و شمایل به دو نوع: واتر استاپ تخت که برای درزهای اجرایی و نوع حفره دار برای درزهای انبساطی هستند.

امکان دارد برای جلوگیری از رطوبت هم هر شکاف کوچکی که بر روی بتن است به شکل جداگانه نوار واتر استاپ نصب شود اما زیاد اقتصادی نیست و برای رطوبت استفاده نمی‌شود. کاربرد این محصول در بخش هایی مانند استخر و تصفیه خانه و مخازن آب، تونل های ترافیک و انتقال آب، برکه و دریاچه های مصنوعی، کانال و لوله بتنی، بدنه سدها و… است. در ادامه می‌خواهیم نگاهی دقیق تر به انواع واتر استاپ ها بیندازیم. تا به اینجا شما متوجه شدید که واتر استاپ چیست، حال به بررسی واتر استاپ pvc می‌پردازیم.

واتر استاپ pvc چیست؟

واتر-استاپ-pvc

اگر بتن را با مواد افزودنی بتن بخواهید آب بندی کنید بازهم رطوبت از آن گذر می‌کند و نمی‌شود جلوی آن را گرفت و اگر باعث خرابی شود، با هزینه‌های زیادی روبه‌رو می‌شوید. واتر استاپ در راستای حل این مشکل به وجود آمده است. واتر استاپ pvc پرکاربردترین در این مجموعه هاست که در شکاف و درز بتن نصب می‌شود. ضخامت pvc بر اساس پهنای دیوار و فشار سازی تعیین می‌شود، برای نصب واتر استاپ باید با یک متخصص حرفه‌ای در این زمینه صحبت کنید و کار هرکسی نیست. طول این نوار به‌دلخواه شماست و مقاومت کششی و سختی مناسبی دارد.

انواع واتر استاپ pvc

واتر استاپ حفره دار

این نوار برای درهای انبساطی افقی استفاده می‌شود و با حفره هایی که درون خود دارد هیچ‌وقت پاره نمی‌شود.

واتر استاپ تخت

این آب بند برای درزهای اجرایی است. بخش اول آن در بتن ریزی اولیه و بخش دیگر بتن ریزی ثانویه دفن می‌شود.

واتر استاپ بنتونیتی

این نوع واتر استاپ بر پایه بنتونیت فعال است و خواص ارتجاعی و افزایش حجم دارد. این واتر استاپ ناخالصی ندارد و انواع مختلفی دارند تا نیازهای مختلف را برطرف کنند.واتر استاپ

هیدروفیلی

این نوع واتر استاپ برای رفع نشت های اجرایی و مقاطعی که در آن بتن ریزی صورت گرفته انجام می‌شود. واتر استاپ هیدروفیلی از پلیمر لاستیکی و ارتجاعی ساخته شده است.

واتر استاپ فلزی

واتر استاپ های فلزی در گذشته استفاده می‌شدند و با ورود واتر استاپ های دیگر، استفاده از آن به مرور زمان کم شد. یکی از دلایلی که استفاده از این محصول کم شده این است که استفاده از فلزات به عنوان آب بند کردن بسیار گران بوده و توجیه اقتصادی ندارد. در واتر استاپ فلزات باید بر روی آن پوششی پلیمری وجود داشته باشد تا باعث خوردگی نشود.

مزایای واتر استاپ ها

مزایای-واتر-استاپ-ها

 • نصب آسان و سریع آن
 • مقاومت بالا در برابر فشار آب
 • تنوع در شکل و مقطع
 • تعیین میزان سختی
 • تعیین بالا بردن مقاومت کششی
 • مشخص کردن درصد طول بتن ریزی
 • مقاوم در برابر مواد شیمیایی
 • مقاومت بالا در برابر اسیدها

کاربرد واتر استاپ ها

کاربرد-واتر-استاپ-ها

 • آب بندی درزهای اجرایی در تونل و سد
 • آب بند قوی در سازه های های صنعتی
 • جلوگیری از نفوذ آب به درزهای اجرایی استخر و مخازن آب و فاضلاب
 • مانع نفوذ آب به درزهای اجرایی زیر زمین آب زیر زمینی

یکی از کاربرد های ذکر شده واتر استاپ برای استخر بود. که در ادامه بیشتر درباره آن توضیح می دهیم.

در استخرها به منظور آب بندی کامل درزهای استخر از نوع واتر استاپ حفره دار استفاده می کنند. زیرا مزایای بسیاری دارد مانند: کشسانی، ماندگاری بالا، سازگاری با بتن، سایز مختلف و…، امروزه از واتر استاپ برای استخر زیاد استفاده می شود. توجه داشته باشید که نصب آن نیاز به مهارت دارد و باید از یک متخصص استفاده شود.

قیمت نوار واتر استاپ

قیمت نوار واتر استاپ به عوامل بسیاری بستگی دارد. مانند شرکت سازنده آن، نوع انتخابی آن، عرض و ضخامت و طول آن و…، شما برای اطلاع از قیمت واتر استاپ می توانید به بخش فروشگاه سایت کیهان سازه بروید یا با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سخن آخر

تا این جا درباره ویژگی ها و کاربرد های واتر استاپ فهمیده ایم، نکته مهمی که باید بدانیم این است که اگر واتر استاپ ها درست نصب نشوند آب بندی ما از بین می رود. حتما باید این محصول بر روی شبکه میلگرد نصب شود و از متخصص استفاده کنید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *