محصولات ساختمانی

واتر استاپ چیست و چه کاربرد هایی دارد

واتراستاپ-چیست-و-چه-کاربردهایی-دارد؟

واتر استاپ نواری است از جنس لاستیک که برای جلوگیری از حرکت آب به داخل درز های بتن جلوگیری می کند. این نوار قابل انعطاف است و استحکام مناسبی در برابر فشار آب دارد.واتر استاپ انواع مختلفی دارد که هر کدام ویژگی به نوعی ویژگی های متفاوتی دارند. و بر اساس همین ویژگی ها کاربرد و مزایای خاص خود را دارند.

در ادامه قصد داریم بیشتر به این مطالب بپردازیم و آنها را به شما معرفی کنیم.

واتر استاپ چیست؟

واتراستاپ چیست ؟ یکی از موارد اساسی است که باید در آب بندی مکان هایی که با آب برخورد دارد استفاده شود. اگر بر روی بتن ساخته شده درز یا ترکی باشد که باعث نفوذ آب به بتن شود، این نوار ها در درزهای بتنی نقش آب بند را ایفا می کنند. واتر استاپ ها دارای انواع مختلفی هستند که با توجه به نوع کاربری، بهره برداری و محدودیت های محیطی به کار گرفته می شود. واتر استاپ ها به سه نوع تقسیم می شوند نوع اول pvc (لاستیکی) و نوع دوم منبسط شونده (بنتونیتی و لاستیکی) و نوع سوم واتر استاپ هیدروفیلی. واتر استاپ های pvc بر دیواره های مسیر عبور آب و سد آب بند نصب می شود. اما در واتر استاپ های منبسط شونده و هیدروفیلی در درز های اجرایی به عنوان آب بند استفاده می شود. واتر استاپ ها در انواع سازه های بتنی مرتبط با آب قرار می گیرد. واتر استاپ ها از نظر شکل و شمایل به دو نوع: واتر استاپ تخت که برای درز های اجرایی و نوع حفره دار برای درز های انبساطی هستند. امکان دارد برای جلوگیری از رطوبت هم هر شکاف کوچکی که بر روی بتن است به شکل جداگانه نوار واتر استاپ نصب شود اما زیاد اقتصادی نیست و برای رطوبت استفاده نمی شود. کاربرد این محصول در بخش هایی مانند: استخر و تصفیه خانه و مخازن آب، تونل های ترافیک و انتقال آب، برکه و دریاچه های مصنوعی، کانال و لوله بتنی، بدنه سد ها و… است. در ادامه می خواهیم نگاهی دقیق تر به انواع واتر استاپ ها بندازیم.

واتر استاپ pvc

واتر-استاپ-pvc

اگر بتن را با مواد افزودنی بتن بخواهید آب بندی کنید باز هم رطوبت از آن گذر می کند و نمی شود جلوی آن را گرفت. و اگر باعث خرابی شود با هزینه های زیادی رو به رو می شوید. واتر استاپ در راستای حل این مشکل به وجود آمده اند. واتر استاپ pvc پر کاربرد ترین در این مجموعه هاست که در شکاف و درز بتن نصب می شود. ضخامت pvc بر اساس پهنای دیوار و فشار سازی تعیین می شود، برای نصب واتر استاپ باید با یک متخصص حرفه ای در این زمینه صحبت کنید و کار هر کسی نیست. طول این نوار به دلخواه شماست و مقاومت کششی و سختی مناسبی دارد.

انواع واتر استاپ pvc

واتر استاپ حفره دار

این نوار برای در های انبساطی افقی استفاده می شود و با حفره هایی که درون خود دارد هیچوقت پاره نمی شود.

واتر استاپ تخت

این آب بند برای درز های اجرایی است. بخش اول آن در بتن ریزی اولیه و بخش دیگر بتن ریزی ثانویه دفن می شود.

واتر استاپ بنتونیتی

این نوع واتر استاپ بر پایه بنتونیت فعال است و خواص ارتجاعی و افزایش حجم دارد. این واتر استاپ ناخالصی ندارد و انواع مختلفی دارند تا نیاز های مختلف را برطرف کنند.

واتر استاپ هیدروفیلی

این نوع واتر استاپ برای رفع نشت های اجرایی و مقاطعی که در آن بتن ریزی صورت گرفته انجام می شود. واتر استاپ هیدروفیلی از پلیمر لاستیکی و ارتجاعی ساخته شده است.

واتر استاپ فلزی

واتر استاپ های فلزی در گذشته استفاده می شدند و با ورود واتر استاپ های دیگر، استفاده از آن به مرور زمان کم شد. یکی از دلایلی که استفاده از این محصول کم شده این است که استفاده از فلزات به عنوان آب بند کردن بسیار گران بوده و توجیه اقتصادی ندارد. در واتر استاپ فلزات باید بر روی آن پوششی پلیمری وجود داشته باشد تا باعث خوردگی نشود.

مزایای واتر استاپ ها

مزایای-واتر-استاپ-ها

 •  نصب آسان و سریع آن
 •  مقاومت بالا در برابر فشار آب
 •  تنوع در شکل و مقطع
 •  تعیین میزان سختی
 •  تعیین بالا بردن مثاومت کششی
 •  مشخص کردن درصد طول بتن ریزی
 •  مقاوم در برابر مواد شیمیایی
 •  مقاومت بالا در برابر اسید ها

کاربرد واتر استاپ ها

کاربرد-واتر-استاپ-ها

 •  آب بندی درزهای اجرایی در تونل و سد
 •  آب بند قوی در سازه های های صنعتی
 •  جلوگیری از نفوذ آب به درزهای اجرایی استخر و مخازن آب و فاضلاب
 • مانع نفوذ آب به درزهای اجرایی زیر زمین آب زیر زمینی

یکی از کاربرد های ذکر شده واتر استاپ برای استخر بود. که در ادامه بیشتر درباره آن توضیح می دهیم.

در استخر ها به منظور آب بندی کامل درزهای استخر از نوع واتر استاپ حفره دار استفاده می کنند. زیرا مزایای بسیاری دارد مانند: کشسانی، ماندگاری بالا، سازگاری با بتن، سایز مختلف و…، امروزه از واتر استاپ برای استخر زیاد استفاده می شود. توجه داشته باشید که نصب آن نیاز به مهارت دارد و باید از یک متخصص استفاده شود.

قیمت نوار واتر استاپ

قیمت نوار واتر استاپ به عوامل بسیاری بستگی دارد. مانند شرکت سازنده آن، نوع انتخابی آن، عرض و ضخامت و طول آن و …، شما برای اطلاع از قیمت واتر استاپ می توانید به بخش فروشگاه سایت کیهان سازه بروید یا با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سخن آخر

تا این جا درباره ویژگی ها و کاربرد های واتر استاپ فهمیده ایم، نکته مهمی که باید بدانیم این است که اگر واتر استاپ ها درست نصب نشوند آب بندی ما از بین می رود. حتما باید این محصول بر روی شبکه میلگرد نصب شود و از متخصص استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *