آشنایی با خدمات ساختمانی, آشنایی با خدمات عمرانی, آشنایی با خدمات معماری

فوم بتن چیست؟

فوم-بتن-چیست

فوم بتن قبل از تعریف آن بهتر است شما را با کلمه فوم آشنا کنیم که از کجا می آید، فوم یا همان فوم کفزا ماده ای است که بر اساس پروتئین حیوانی از شاخ یا سم حیوانات درست می شود. حالا تعریف فوم بتن به طور خلاصه یعنی ملات مخلوطی از آب، سیمان، فوم کفزا و ماسه تشکیل شده است را فوم بتن می گویند. در ادامه مقاله قصد داریم بیشتر به کاربرد و مزایای آن در کف سازی بپردازیم.

فوم بتن برای کف سازی

فوم بتن برای کف سازی

کف سازی با فوم بتن یا همان (بتن سبک) یکی از روش هایی است که برای پر کردن کف یا تراز ساختمان استفاده می شود. یکی دیگر از روش ها استفاده از پوکه های ساختمانی است قصد داریم به مزایا و معایب ان بپردازیم تا بیشتر با فوم بتن آشنا شوید. در بالا با روش ساخت فوم بتن آشنا شدید برای ساخت چنین ملاتی از دستگاه های فوم ساز استفاده می کنند، آب و ماسه و سیمان را به دورن دستگاه می ریزند و سپس فوم را با فشار به آن اضافه می کنند و دستگاه فوم ساز آن ها را با هم مخلوط می کند تا یکنواخت و روان شوند. بعد از اتمام این مراحل از طریق پمپاژ های قوی ملات را برای کف سازی مورد نظر استفاده می کنند. کف سازی با پوکه معدنی یک روش قدیمی است که هنوز هم بسیار طرفدار دارد پوکه ها سنگ هایی هستند که تخلخل زیادی دارند و به شکل طبیعی در معادن یافت می شوند. در کف سازی ابندا باید این پوکه ها را کروم بندی کرد و آنها را کوبید تا تراکم آن ها افزایش یابد. سپس روی آن ها با ملات سیمان می پوشانیم. در ادامه قصد داریم مزایا این فوم بتن و پوکه ها را به شما معرفی کنیم تا با تفاوت آن ها آشنا شوید.

مزایای فوم بتن

مزایای فوم بتن

فوم بتن را می شود گفت جز مصالح نوین در صنعت ساخت و ساز به حساب می آید که طی این مدت محبوبیت زیادی کسب کرده است و مزایای فروانی هم دارد که می خواهیم به شما معرفی کنیم.

 عایق رطوبت کاری

سطح فوم بتن تخلخل ریز کمی وجود دارد، که اگر ضخامت بالایی داشته باشند جلوی نفوذ باران و رطوبت را می گیرد.

 مقاومت فشاری بالا

یکی از ملاک های مهم سنجش در اجرای فوم بتن مقاومت فشاری است، فوم بتن به دلیل مقاومت کششی و فشاری خوبی که دارد در صنعت ساختمان سازی استفاده می شود، همچنین فوم بتن برای کف سازی معابر و زیر سازی ها متعدد استفاده می شود.

 وزن کم

وزن فوم بتن بر اساس ضخامتی که دارد سنجیده می شود اما به طور کلی در هر متر مکعب حدود 400 الی 1700 کیلوگرم وزن دارد.

 مقاومت در برابر حریق

فوم بتن به دلیل چگالی که دارد مقاومت بالایی در برابر آتش دارد به عنوان مثال اجرای فوم بتن با چگالی 700 یا 800 با ضخامت ۸ سانتی متر دمایی معادل 1270 درجه سانتی گراد را تحمل می کند.

 سرعت بالای اجرا

با اجرای فوم بتن در پروژه ها و یا کف سازی با فوم بتن از هدر رفتن وقت جلوگیری می شود، دستگاه های فوم بتن روزانه 60 الی 90 مترمکعب بتن تولید می کند و به نسبت روش های سنتی، 7 برابر سرعت آن بیشتر شده است.

 عایق صوتی و حراراتی

به دلیل وجود بافتی یکپارچه و متخلخل بودن آن عایقی عالی در برابر حرارت است. همچنین بتن سبک در برابر صوت هم عایق بسیار عالی است که در ساختمان ها استفاده می شود.

 اجرای فوم بتن ارزان است

از دلایل محبوبیت این محصول ارزانی آن نسبت به بتن سنتی است.

تمامی موارد بالا مزایایی است که فوم بتن دارد اما در بعضی موارد همچنان از پوکه استفاده می شود به خاطر دلایل خاص مانند: کف سازی با پوکه مقاومت بالایی دارد، میزان آب مصرفی در فوم بتن بیشتر است، اگر بتن سبک به درستی مخلوط نشود و بعد پفکی می شود معمولا این مشکل در کف سازی با فوم بتن به وجود می آید.

نحوه اجرای فوم بتن

نحوه اجرای فوم بتن

از فوم بتن برای کف سازی و دیوار ها و… استفاده می شود اما نحوه اجرای آن مهم است که لازم است آن را بدانید. همانطور که توضیح دادیم، ماسه به همراه سیمان و آب در میکسر مخلوط می شوند و سپس فوم کف زا را در محفظه ای با آب قاطی می کنیم تا رقیق شود و از لوله خروجی برای تولید کف عبور می کند. کف تشکیل شده در میکسر با ملات مخلوط می شود و بعد از آن از طریق پمپ بر روی مکانی که می خواهیم استفاده کنیم به ضخامت 10 سانتی متر ملات را پخش می کنیم و برای این که بتن سبک ما ترک نخورد آن را تا 3 روز مرطوب نگه می داریم.

کاربرد فوم بتن

کاربرد فوم بتن

کاربرد فوم بتن امروزه بسیار گسترده تر از قبل شده اند به شکلی که در اکثر کار های ساختمانی و تاسیساتی شما ردپایی از بتن سبک می بینید قصد داریم به چند مورد از این موارد اشاره کنیم تا با آن کاربرد فوم بتن آشنا شوید.

  •  ساخت دیواری یکپارچه و صاف در انواع سردخانه ها و سالن ها و گرم خانه ها.
  •  با خاصیت عایقی که این نوع بتن دارد در عایق بندی لوله های حرارتی و برودتی، ساخت اتاق موتور خانه ها و اکوستیک استفاده می شود.
  •  مقاومت بالا و وزن سبک آن باعث شده که از این بتن در شب بندی سقف ها استفاده شود.
  •  از بتن سبک در پر کردن درز ها و حفره های و زیر سازی خیابان استفاده می شود.
  •  به جای در کف سازی از بتن سبک استفاده می کنند که عایقی مناسب در برابر حرارت و صوت است.
  •  با استفاده از قالب بندی در پروژه می توان بتنی یکپارچه تولید کرد یا با یک سری از پنل های خاص میتوان بتن پیش ساخته تولید کرد.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی کاربرد فوم بتن مانند استفاده از فوم بتن برای کف سازی پرداختیم و مزایای آن پرداختیم اگر در مورد بتن سبک و دیگر انواع بتن و کف سازی با بتن سبک سوال داشتید می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید یا در بخش نظرات سوال خود را بپرسید تا شما را راهنمایی کنیم.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *