آشنایی با خدمات ساختمانی, آشنایی با خدمات عمرانی, معرفی محصولات

بتن الیافی frc چیست و چه کاربردی دارد؟

بتن-الیافی-چیست-و-چه-کاربردی-دارد؟

بتن الیافی به صورت مختصر چیست؟ با افزایش جمعیت در کل دنیا، پیشرفت در زمینه مقاوم سازی سازه ها و ساخت و ساز و ترکیب آن با تکنولوژی های روز تبدیل به یک نیاز شد. یکی از تکنولوژی هایی که هزینه بسیار مناسبی دارند و در امروزه در ساخت و ساز ها هم بسیار استفاده می شود. الیاف تقویت کننده بتن می باشند که ترکیب آن را با ملات بتن، بتن الیافی می نامند.

در ادامه قصد داریم بیشتر شما را با مزایا و کاربرد این تکنولوژی آشنا کنیم.

بتن الیافی چیست؟

بتن الیافی frc در اصل نوعی کامپوزیت است، که با بکار گیری نوعی الیاف مقاوم و تقویت کننده درون بتن باعث می شود ویژگی مقاومت کششی آن چندین برابر شود. این ترکیب کامپوزیت، با یکپارچگی که دارد باعث شکل پذیری ملات بتن الیافی می شود و سطحی مقاوم را فراهم می کند. بتن معمولی معمولا ترک های مویی زیادی دارد که با گذشت زمان عمق این ترک ها بیشتر و بیشتر می شود و ممکن است برخی قسمت ها هم تخریب شود. در نهایت محققان برای رفع این مشکل در صنعت بتن ریزی و ساختمان سازی راهکار بتن الیافی را پیشنهاد دادند. بتن الیافی که در بالا مهم ترین ویژگی هایش را توضیح دادیم از ترکیب بتن عیار مناسب و الیاف های مخصوص مانند الیاف آرامید، الیاف کربن، الیاف مصنوعی،الیاف پلی پروپیلن،الیاف شییه ای و الیاف فولادی است. مقاومت و دوام انواع بتن الیافی به مواردی زیادی مانند نوع الیاف استفاده شده و افزودنس هاسس که یه آن اضافه می شود بسنگی دارد مانند: ژل میکروسیلیس، روان کننده، فوق روان کننده و ابر روان کننده ها و… شما می توانید برای آشنایی با انواع افزودنی های بتن و خرید آن به سایت کیهان سازه مراجعه کنید و تنوع محصولی را ببینید. در ادامه قصد داریم بیشتر با انواع الیاف بتن و مزایا و کاربرد های آن آشنا شویم.

انواع بتن الیافی چیست؟

انواع-بتن-الیافی-چیست؟

الیاف استفاده شده از بتن که آن را تبدیل به بتن الیافی می کند دارای انواع متفاوتی است. قصد داریم در این کاربرد بتن الیافی و انواع آن ها را معرفی کنیم.

الیاف پلی پروپیلن

الیاف پلی پرو پیلن برای تقویت در برابر سایش و برش در مخلوط سیمان، بتن یا گچ استفاده می شود. همچنین با استفاده از الیاف مقاوم کاری در برابر آتش سوزی هم بیشتر می شود.

الیاف کربن

با استفاده از این محصول در ملات بتن مزایایی به آن اهدا می شود که شامل که مقاومت در برابر خوردگی و ضریب انبساطی پایین و استحکام خستگی بالا است.

الیاف آرامید

این الیاف در شکل های متفاوتی در بازار وجود دارند. از این الیاف در ساخت کامپوزیت استفاده می شوند، به این دلیل که پلیمر های آرامید نقطه ذوب بالا، وزن سبک، پایداری حرارت مقاومت کششی بالا و… دارند بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

الیاف مصنوعی

الیاف های مصنوعی چندین نوع هستند که شامل نالون، کولار و پلی استر هستند. این الیاف با بتن ترکیب می شوند و نقطه ذوب نسبتا بالایی دارند اما مزایای خوبی مانند سبکی و استحکام بالا و مقاوم در برابر خوردگی دارد.

الیاف فولادی

از ترکیب بتن معمولی با الیاف جنس فولاد بتن الیاف فولادی ساخته می شوند. این الیاف به صورت موج دار، پیچ خورده، مسطح، قلاب دار و لبه دار استفاده در بازار یافت می شوند. این الیاف استحکام و دوام سازه بسیار افزایش می دهد

الیاف شیشه ای

این الیاف رشته نخ های حرارت دیده ای هستند که که در قطر ثابت و طول نا محدود تولید می شوند. این محصول را الیاف شیشه ای می نامند و برای بیشتر شدن مقاومت کششی سازه بسیار مناسب است. همچنین این محصول عایقی صوتی، حرارتی و رطوبتی هم است.

مزایای استفاده بتن الیافی چیست؟

کاربرد بتن الیافی و مزایای آن متفاوت بسته به نوع الیاف و افزودنی های مورد استفاده دارد اما مزایای کلی این محصول شامل:

 •  مقاومت کششی، برشی و خمشی بالا
 •  مقاومت در برابر تنش های ضربه
 •  قابلیت کششی بالا
 •  افزایش توان جذب انرزی
 •  حذف آرماتور حرارتی و میلگرد
 •  عمر بالا
 •  افزایش ضریب مقاومت
 •  قابلیت انعطاف بالا
 •  سرعت بالا در اجرا و عایق صدا

کیفیت بتن الیافی frc به چه عواملی بستگی دارد؟

کیفیت بتن الیافی frc به عوامل کتعددی بستگی دارد، لازم به ذکر است بدانید اجرا بتن الیافی کار هر کسی نیست و نیاز به متخصص خاص خود را دارد. برخی از عوامل کیفیت بتن شامل:

 •  نسبت طول به قطر الیاف
 •  مهار مکانیکی و زبری الیاف
 •  مشخصات فیزیکی و جنس آن
 •  نسبت مخلوط بتن با الیاف

آیا لازم است از میلگرد در بتن الیافی استفاده شود؟

امروزه به دلیل هزینه زیاد میلگرد، از ، بتن الیافی frc استفاده می شود. زیرا که همان ویژگی میلگرد دارد و از نظر قیمتی هم بسیار با صرفه است.

خرید الیاف بتن

خرید-الیاف-بتن

برای ، خرید الیاف بتن شما می توانید با کارشناسان کیهان سازه تماس بگیرید با بخش فروشگاه سایت بروید تا بیشتر با دسته بندی و قیمت الیاف بتن آشنا شوید. توجه داشته باشید استفاده از الیاف بتن نیازمند متخصص است و برای ، خرید الیاف بتن با توجه به پروژه ای که دارید باید بسیار دقت کنید.

سخن آخر

الیاف بتن انواع متفاوتی دارد و که هر کدام کاربرد های مختلف دارند در این مقاله سعی کردیم این مواد را به صورت کامل به شما توضیح دهیم. امیدواریم با خواندن این مطالب اطلاعات مفیدی کسب کرده باشید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *