محصولات ساختمانی, معرفی محصولات

اسپیسر بتن چیست و معرفی انواع آن ها

اسپیسر-بتن-پیست-و-معرفی-انواع-آنها

اسپیسر بتن جز محصولاتی است که در صنعت بتن ریزی بسیار مفید واقع شده است، اسپیسر به معنای فاصله گذار می باشد، که می تواند از جنس های مختلفی باشند مانند اسپیسر فلزی، اسپیسر بتنی، اسپیسر پلاستیکی و… است. اسپیسر ها یا فاصله دهنده های بتن قطعه ای هستند که در بتن دفن می شوند و بین بتن ومیلگرد استفاده می شود، این قطعات از خوردگی میلگرد های فلزی جلوگیری می کند. در ادامه بیشتر درمورد اسپیسر بتن و انواع آن صحبت می کنیم.

اسپیسر بتن چیست؟

اسپیسر بتن، همانطور که در بالا توضیح دادیم نوعی فاصله دهنده هستند که انواع مختلفی دارند و دارای سایز های مختلفی هستند، یکی مزایای اسپیسر ها در صنعت ساختمانی ایجاد پوشش میلگردی مناسب است. این پوشش به دلیل ضعف های خوردگی میلگرد ها مانند هوا، رطوبت، کلرایدها، سولفونات ها و خیلی عوامل محیطی دیگر که باعث از بین رفتن میلگرد درون بتن می شود. اسپیسر های بتن دارای توان مقاومتی بالایی هستند و عضو مهمی از عملیات ساخت و ساز به حساب می آیند، اسپیسر ها با توجه به بنا های مختلف سایز آن ها هم متفاوت می شود، در قدیم از آجر، و تکه سنگ به جای اسپیسر استفاده می کردند، اما بعد از گذشت زمان این آجر و سنگ از بین می رفتند و باعث تخریب بالا می شدند. اسپیسر ها علاوه بر بالا بردن کیفیت سازه ها سرعت عملیات های ساختمانی را هم بیشتر می کنند. از اسپیسر ها معمولا فاصله بین دو میلگرد و یا در فوندانسیون ها در قالب بتن استفاده می شود. تا اینجا به شکل کلی با اسپیسر و کاربرد آنها آشنا شده ایم در ادامه قصد داریم بیشتر درباره انواع اسپیسر بتن صحبت کنیم.

انواع اسپیسر بتن

انواع-اسپیسر-بتن

اسپیسر ها دارای انواع مختلفی هستند بسته به نوع پروژه ای که شما مد نظر دارید، برای مشاوره بیشتر و راهنمایی درباره اسپیسر ها میتوانید با مشاوران ما تماس بگیرید یا در بخش نظرات سوال خود را بپرسید. اما در این بخش می خواهیم انواع اسپیسر ها را به شما معرفی کنیم.

اسپیسر پلاستیکی بتن

این اسپیسر جز ارزان ترین ها انواع اسپیسر های بتن است و به همین دلیل مصرف آن زیاد است. اما اسپیسر پلاستیکی بتن مشکلاتی مانند: عدم چسبندگی خوب به بتن، مقاومت حرارتی کم و…، اما مزیت هایی که باعث محبوبیت این محصول شده است شامل:

 •  مقاومت مکانیکی بالا
 •  تولید سریع
 •  ارزان از لحاظ اقتصادی
 •  شکل پذیری آسان
 •  تولید در انواع اشکال

اسپیسر های کفی

اسپیسر-پلاستیکی-بتن

این نوع اسپیسر ها دارای چند نوع است که شامل:

اسپیسر مینی فیکس

یکی دیگر از اسپیسر های ارزان و محبوب بازار که در سقف و کف ها، میلگرد سبک، سقف کامپوزیت، قطعات پیش ساخته بتنی و… استفاده می شود اسپیسر مینی فیکس است. از مزیت های این اسپیسر تحمل بار تا توان 35 کیلوگرم است و به شکل عمودی در کار استفاده می شود.

اسپیسر یو فیکس

جز کاربردی ترین اسپیسر ها است که فاقد شاخک و قفل کن میلگرد است. این اسپیسر به شکل عمودی بر روی میلگرد قرار میگیرد و سایز های متفاوتی دارد.

اسپیسر دابل فیکس

دابل فیکس جز اسپیسر های مهم در این صنعت است که در دال های بتنی دو شبکه قرار می گیرد. اسپیسر دابل فیکس دو بخش پایه و سر دارد که قابل مونتاژ هستند. بخش پایه دابل فیکس چهار پایه است با ارتفاع 4 الی 5 و بخش هد آن 8 الی 18 سانتی متر است. نحوه اتصال آن به این گونه است که میلگرد های زیرین شبکه بر روی پایه و میلگرد های بالایی بر بخش هد قرار می گیرند.

اسپیسر ساید فیکس

اسپیسر ساید فیکس جز انواع انواع اسپیسر های بتن است، از این محصول در سازه هایی با وزن متوسط و تقریبا سنگین استفاده می شود. این اسپیسر یک قفل کن یک طرقفه دارد که در سازه ها باعث تقویت می شود. تحمل مقاومت این اسپیسر تا وزن 200 کیلو گرم است و به راحتی جا زده می شود و به شکل عمودی نصب می شود.

اسپیسر هارد فیکس

این نوع اسپیسر در انواع کف ها سنگین استفاده می شود، و در مکان هایی با تراکم بالا مانند تیرها، شناژ ها، کف های حجیم و… است همچنین از این محصول به عنوان اسپیسر فوندانسیون هم استفاده می شود و می تواند وزنی برابر با 350 کیلوگرم را تحمل کند. از مزایای این اسپیسر نگهداری انواع میلگرد ها در خود با سایز مختلف است.

اسپیسر ماکس فیکس

از اسپیسر ماکس فیکس در انواع سازه های بتنی که با میلگرد با وزن متوسط ساخته می شوند، استفاده می شود مانند: پوتر ها، تیر ها، شناژ ها و کف ها و… استفاده می شود. این نوع اسپیسر ها وزنی معادل 180 کیلوگرم را تحمل می کنند. این نوع اسپیسر ها به شکل عمود زیر میلگرد ها سوار می شوند.

اسپیسر های دیواری

این نوع از اسپیسر ها به دو نوع تقسیم می شوند که شامل:

اسپیسر کیج فیکس

این محصول برای ایجاد پوششی بتنی در بخش های ستونی یا شبکه ای هستند و در مواردی مانند قالب لغزنده، قالب بالا رونده، پل ها، سازه دریایی استفاده می شوند. از مزیت های اسپیسر کیج فیکس این است که در حالت روندگی قالب ها هیچ آسیبی به اسپیسر وارد نمی شود. اسیپیسر کیج فیکس بر روی میلگرد های اسپیرال نصب می شوند تا فاصله ای مناسب برای پوشش بتنی نسبت به خاک ایجاد شود.

اسپیسر ویل فیکس

ویل فیکس محصولی منحصر به فرد است که به شکل عمودی بر روی دیوار ها، ستون ها، مقاطع مدور و … استفاده می شود، و در بتن پیش ساخته زیاد استفاده می شود. این اسپیسر یک قفل کن قوی در مرکزی خود دارد که برای گرفتن میلگرد می باشد. این اسپیسر بر روی خود شاخک هایی دارد که برای جلوگیری از سولفات و اید ها و … است. این اسپیسر ها باعث می شوند که شبکه میلگرد را به شکل کاملا موازی نسبت به قالب نگه دارد.

اسپیسر فلزی

اسپیسر-فلزی-بتن

این اسپیسر به دلیل جنسی که دارد اقتصادی نیست و بسیار گران است. اما مزیت آن تحمل بالا و کیفیت خوب در میان دیگر اسپیسر ها است.

اسپیسر بتنی

این دسته از اسپیسر ها مانند نوع فلزی، نسبت به نوع پلاستیکی گران تر است. اما مزیت هایی مانند مقاومت و سختی بالایی داردکه باعث می شود ضعف ها و کمبود ها اسپیسر پلاستیکی را نداشته باشد. توجه داشته باشید که هنگام خرید این نوع اسپیسر پیش ساخته ضریب حرارتیش برابر با خود بتن شما باشد.
اسپیسر بتنی مشخصات ظاهری مشابهی دارد مانند: دارای رنگ سفید و مشکی است و همگی آن ها بر اساس پلی اتیلن ساخته شده است.

مزایای استفاده از انواع اسپیسر بتن

مزایا-استفاده-از-اسپیسر

در بالا به صورت کامل با انواع اسپیسر ها مانند: اسپیسر پلاستیکی، اسپیسر فلزی و… آشنا شدید، که در مکان هایی مانند پل ها، شناژ ها و اسپیسر فوندانسیون و… استفاده می شود در این بخش میخواهیم با مزیت کلی آن ها آشنا شویم.

 •  اسپیسر های پلاستیکی به صرفه اقتصادی هستند
 •  پوشش دهی مناسب و یکدست بر روی سطح آرماتور ها
 •  فضا سازی و پوشش دهی با نوع اسپیسر پلاستیکی بتن
 •  وزن کمی دارند و راحت جا به جا می شوند
 •  در برابر اسید ها و مواد شیمیایی پایداری خوبی دارند
 •  در مدت زمان کم اجرا می شوند

قیمت اسپیسر برای خرید

قیمت-اسپیسر-بتن

مسئله مهمی که باید بدانید این است که قیمت اسپیسرها به نوع جنس، اندازه و بسته بندی آن ها بستگی دارد. اما خوب برای اینکه رنجی از قیمت اسپیسر ها در ذهنتان داشته باشید باید بدانید در سال 99 قیمت بسته 200 عددی آن 95 هزار تومان تا 400 هزارتومان بسته به موارد تاثیر گذار قیمت اسپیسر است.

سخن آخر

در بالا به صورت کامل درباره انواع اسپیسر بتن، قیمت اسپیسر و مزایای آن توضیح داده ایم و فهمیدیم اسپیسر های پلاستیکی بهترین و اقتصادی ترین نوع اسپیسر ها هستند که پوششی یک شکل و مناسب بر روی میلگرد ها ایجاد می کنند. شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد اسپیسر ها با کارشناسان ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *