آشنایی با خدمات ساختمانی, آشنایی با خدمات عمرانی

قالب بتن چیست و چه کاربردی دارد؟

قالب-بتن-چیست-و-چه-کاربردی-دارد؟

قالب بتن یکی از لوازمی است که در مراحل بتن ریزی بسیار حیاتی است.به طور خلاصه و مفید قالب بتن شامل مجموعه ابزاراتی است که برای سازه های بتنی پیش ساخته یا در حال ساخت استفاده می شود. و ساز و کار آن در ابتدا به این شکل است که ملات از سیمان و آب و سنگدانه تشکیل می شود. و بعد درون قالب های فلزی یا چوبی ریخته می شوند. باید تمام بخش های قالب کاملا پر شود و بعد از خشک شدن ملات بتن به شکلی که می خواهیم در می آید.

این قالب ها از جنس های مختلفی ساخته می شوند و در ادامه قصد داریم به مزایا ها و معایب آن بپردازیم.

قالب بتن

قالب-بتن

قالب بتن چیست ؟ یکی از سوال هایی که ذهن مارا درگیر می کند. سازه های بتنی مسلح، قبل از خشک شدن بسیار حساس هستند به همین دلیل قالب هایی از جنس فلز یا پلاستیک ساخته می شود. این قالب ها با بتن کامل پر می شوند و شروع به شکل گیری می کنند. بدون شک می توان گفت یکی از مهم ترین مراحل سازه های بتنی، قالب بندی آن است. و باید با دقت تمام مراحل آن انجام شود. یکی از معیار های دیگری که باید به آن توجه کرد جنس قالب است. مجری آن سازه بتنی، باید در امور همه جریانات عملیات قالب بندی باشد مانند: تجهیزات قالب بندی، ابعاد، روش های اجرا و…، سازه های بتنی مزایای زیادی دارند مانند استحکام و مقاومت بالا به همین علت پیشرفت های زیادی در زمینه بتن ریزی شده است، یکی از آن ها قالب بندی بتن است. قالب بندی بتن معمولا در پروژه های بزرگ عمرانی یا محصولات بتنی پیش ساخته استفاده می شود مانند تیر چراغ برق. تا اینجا به سوال قالب بندی بتن چیست؟ یک پاسخ کلی داده ایم در ادامه می خواهیم به جنس قالب بتن ریزی و مزایای آن بپردازیم.

اگر قصد آشنایی با بتن سخت و افزودنی های کاربردی ان را دارید پیشنهاد می کنیم از مطالب کف سازی با بتن سخت دیدن فرمایید.

انواع قالب بندی

قالب بتن خاص

در این قالب بندی از دانش مهماری پیشرفته ای استفاده می شود. این روش را ما فقط در کشور های در حال توسعه می بینیم که درآن ابزار آلات و ماشین آلات پیشرفته می شود دید.

قالب پلاستیکی بتن (مدولار)

قالب پلاستیکی بتن (مدولار) به خاطر تنوع در ابعاد و دسترسی راحت جز پر کاربرد ترین ابزار های شکل گیری بتن است. اندازه این قالب ها استاندارد دارد اما در صورتی که مشتری بخواهد می شود آن را تغییر داد. بتن ریزی با استفاده از قالب پلاستیکی بتن باعث زیبایی و افزایش مقاومت و طول عمر سازه می شود. جنس این قالب بندی از نوع پلیمر سخت شده است و در بعضی موارد خاص جایگزین قالب فلزی می شود.

قالب بتن مدور

قالب بندی با این روش بهره وری در منابع را افزایش می دهد. این قالب به شکل پیچیده و تاب خورده به بازار عرضه می شود، و در قسمت هایی که نیاز است بتن قوس دار باشد استفاده می شود.

قالب فلزی بتن

قالب های فلزی بهترین نوع قالب بتن هستند که با فولاد ساخته می شوند. قالب فلزی بتن در طول زمانی که استفاده می شوند ممکن است دچار شکسگی یا کم شدن مقاومت می شود. به همین دلیل این قالب ها بدون درز تولید و استفاده می شوند.
در ادامه می خواهیم بیشتر راجب بهترین قالب بتن ریزی یعنی، قالب فلزی بتن صحبت کنیم.

قالب فلزی مخصوص بتن ریزی

همانطور که در بالا توضیح دادیم قالب فلزی بتن بهترین قالب هست که مزایای خاص خود را دارد. در ادامه به مزایای قالب بتن ریزی فلزی میپردازیم.

مزایای قالب فلزی

مزایای-قالب-فلزی

 •  استحکام بالا
 •  سطح تراز و شاقولی بالا
 •  نچسبیدن بتن به قالب
 •  باعث خوردگی نمی شود
 •  ارزان و مقرون به صرفه
 •  مقاومت بالا

برخی نکاتی وجود دارد که باید هنگام قالب بندی با قالب فلزی رعایت کنید.

خلاقیت و با تجربه بودن در این عملیات باعث افزایش کیفیت بتن و کاهش هزینه ها می شود.

این عملیات کار هر کسی نیست و نیاز به متخصص دارد.

در هنگام بتن ریزی کلیه بخش ها را باید کنترل کرد و اگر لازم باشد باید آن را تقویت کرد.

صفحات قالب بباید کامل بهم چسبیده باشند تا شیره بتن از آن ها خرج نشود.

با توجه به نوع پروژه خود باید قالب بندی خود را انتخاب کنید.

قبل از بتن ریزی از استحکام قالب پشت بند ها، تیرهای نگهدارنده، دستک ها را کنترل کنید.

انواع قالب بندی بر اساس شکل

انواع-قالب-بندی-بر-اساس-شکل

شکل و شمایل قالب ها بر اساس مصالح ساخت آن پدید می آیند و می شود به شکل های متفاوتی تبدیل کرد.

انواع قلب بندی بر اساس موقعیت ها

 •  قالب بندی فونداسیون
 •  قالب بندی ستون
 •  قالب بندی تیر
 •  قالب بندی دیوار
 •  قالب بندی سقف

سخن آخر

تا اینجا فهمیده ایم که قالب بتن چیست و چه کاربردی دارد. و همچنین با انواع قالب بتن چیست هم آشنا شده اید. که دارای نوع چوبی، فلزی و … هستند. توجه داشته باشید نصب قالب بتن ریزی و بتن ریزی در آن نیازمند مهارت خاصی است که باید از متخصص استفاده شود.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *