معرفی محصولات, محصولات ساختمانی

اسپیسر بتن پر کاربرد کدام اند و چه ویژگی هایی دارند؟

اسپیسر-بتن-پر-کاربرد-کدام-اند-و-چه-ویژگی-هایی-دارند؟

اسپیسر بتن لوازمی هستند که امروزه در بتن ریزی و فونداسیون بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. میلگرد ها مصالحی هستند که ممکن است در شرایط مختلف آب و هوایی، رطوبتی زنگ بزنند. اسپیسر ها یکی از محصولاتی هستند که از این فرایند جلو گیری می کنند. اسپیسر ها دارای سایز و ابعاد مختلفی هستند و پیمانکاران بر اساس پروژه خود همین سایز و ابعاد را انتخاب می کنند.

در ادامه قصد داریم بیشتر به اسپیسر های پر کاربرد بپردازیم.

اسپیسر ها چه نوع محصولاتی هستند؟

اسپیسر پلاستیکی بتن نوعی ابزار پرکاربرد در سنعت بتن ریزی است که مصارف مختلف و ابعاد متفاوتی دارد. اسپیسر ها باعث می شود بین میلگرد ها فاصله ایجاد شود و به عنوان یک روکش از زنگ زدگی آن ها جلوگیری می شود. از اسپیسر ها در تمام بخش های صنعت ساخت و ساز مانند: پروژه های شهری، راهسازی، آب و فاضلابی، ساختمان سازی و …. استفاده می شود. میلگرد هنگام تماس با ملات بتن باعث ایجاد خوردگی می شود و راه حل آن تنها اسپیسر ها هستند. بخش هایی از ساخت سازه که سنگین هستند مانند سقف ها، تیر ها، فونداسیون و مقاطع بتنی حجیم که بافت میلگردی ضخیم دارند اسپیسر ها به کار می روند. اسپیسر ها با توجه به کاربرد هایی که دارند قیمت بسیار مناسبی هم دارند. اسپیسر ها وزن بسیار پایینی دارند و همین باعث می شود، جابه جایی بسیار آسان باشد و سرعت نصب آنها بالا باشد. اسپیسر بتن انواع مختلفی دارد. اسپیسر های بتن دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام بر اساس ابعاد و قیمتی که دارند متفاوت هستند. یکی از این اسپیسر های پر کاربرد اسپیسر های پلاستیکی هستند که مقاومت بالایی دارند این مواد پلاستیکی از جنسی است که هیچوقت خورده یا فرسوده نمی شوند. در ادامه انواع اسپیسر بتن را به شما معرفی می کنیم.

انواع اسپیسر پر کابرد بتن

انواع-اسپیسر-پر-کابرد-بتن

اسپیسر ها انواع مختلفی دارند که بر اساس جنس و مکانی که استفاده می شوند دسته بندی می شوند و بسیار پر کاربرد هستند:

انواع اسپیسر بر اساس جنس

  •  اسپیسر بتنی
  •  اسپیسر فلزی
  • اسپیسر پلاستیکی بتن

اسپیسر بتنی

این نوع اسپیسر از نوع بتن از مواد اولیه سیمان و آب تشگیل شده است و در فونداسیون استفاده استفاده می شود. اسپیسر فونداسیون خالص هیچگونه مواد خورنده فولاد ندارد، چسبندگی بالایی دارند و برای اتصال از گیره پلاسیتیک استفاده می شود.

کاربرد اسپیسر فونداسیون

اسپیسر بتنی معمولا در سازه های ساختمانی، تونل ها و سد استفاده می شود. پوشش میلگرد ها در بخش هایی مانند دال ها، دیوار ها و پی ها استفاده می شود.

اسپیسر فلزی

این اسپیسر مفتول فلزی خم شده است. شکل ظاهری این نوع اسپیسر طوری است که بشود آرماتور یا میلگرد را بدون جا به جایی بر روی آن قرار داد، این اسپیسر به دلیل هم جنس بودن با میلگرد ارتباط موثری با با هم می گیرد.

اسپیسر پلاستیکی بتن

اسپیسر پلاستیکی بتن نسبت به دو مورد قبل بسیار محبوب تر و پر استفاده است. این محصول با بتن ترکیب نمی شود و نقش یک وسیله مکانیکی در آن میان دارد. این محصول چسبندگی کمی دارد و فقط از حرکت و میلگرد ها و برخورد آن ها به هم جلوگیری می کند. ویژگی های منحصر به فرد این محصول شامل: وزن سبک، صرفه جویی در هزینه، تسریع در روند پروژه، پوشش دهی سطح آرماتور به طور یکنواخت، عدم نیاز به نیروی انسانی اضافی وزن سبک، قیمت پایین، تنوع بالا و… است.

انواع اسپیسر بتن بر اساس کاربرد

انواع-اسپیسر-بتن-بر-اساس-کاربرد-1

اسپیسر های کفی

این دسته از اسپیسر ها دارای چندین اسپیسر هستند که هر کدام کاربرد مختص به خود را دارند.

هارد فیکس

در این اسپیسر فاصله نگهداری برای میلگرد هایی که قطر 14 میلی متر دارند توصیه می شود و در مکان هایی مانند فونداسیون نواری، گسترده و شناژها و… استفاده می شود.

فلت بار

اسپیسر های فلت بار برای میلگرد هایی با قطر 8 الی 16 میلی متر توصیه می شود و برای تقاطع میلگرد ها استفاده می شود.

ساید فیکس

ساید فیکس توان تحمل وزن تا 200 کیلوگرم دارد مانند تیر ها، پونر ها، کف های نیمه سنگین و… است.

یوفیکس

یوفیکس توان باری بین 150 تا 200 کیلوگر را دارد و در سازه هایی مانند پوتر ها و تیر ها، کف های نیمه سنگین و… استفاده می شود.

فلت فیکس

از این اسپیسر در شبکه های میلگردی با قطر 6 الی 14 میلی متر استفاده می شود و در بخش های نرم و فرو رونده سقف مورد استفاده قرار می گیرد. از این اسپیسر در تمام بخش های سبک سازه نمی شود استفاده کرد.

دابل فیکس

دابل فیکس در دال ها و کف های بتنی توصیه می شود و برای مسلح سازی دو ردیف میلگرد استفاده می شود.

مینی فیکس

این اسپیسر برای میلگرد هایی با قطر 6 تا 22 میلی متر توصیه می شود. کاربرد مینی فیکس برای قطعات پیش ساخته بتنی، سقف های عرشه فولادی، کامپوزیت ها و… استفاده می شود.

ماکس فیکس

اسپیسر های ماکس فیکس یا نیمه سنگین در سازه هایی مانند تیرو دال، کف هایی با وزن متوسط، شناژ ها و… استفاده می شود.

بیشتر این موارد برای اسپیسر فونداسیون استفاده می شود. برای خرید اسپیسر های کفی یا افقی می توانید به بخش فروشگاه سایت مراجعه کنید و خرید خود را انجام دهید.

اسپیسر های دیواری

این نوع اسپیسر ها سه نوع هستند که شامل:

اسپیسر ویل سان

این اسپیسر در سطح عمودی نصب می شود و وزن متوسطی را تحمل می کند. در بخش بیرونی دندانه وجود ندارد و مقاومت مناسبی دارد. این اسپیسر در مکان هایی مانند ستون ها دیوار ها پیش ساخته به شکل وسیع استفاده می شود.

کیج فیکس

این اسپیسر در شبکه های آرماتور، سازه های دریایی استفاده می شود و به طور کلی در کار های سنگین عمودی اجرا می شود. این اسپیسر ها بر روی خاموت ها نصب می شوند تا یک پوشش بتنی میلگرد نسبت به خاک ایجاد کنیم.

ویل فیکس

این اسپیسر با شکل هندسی که دارد بر روی سطوح عمودی شبیه ستون ها، مقاطع مدور و دیوار ها و… استفاده می شود.

سخن آخر

در این مقاله به صورت کامل در مورد انواع اسپیسر بتن پر کاربرد صحبت کرده ایم و از مزایا و موارد استفاده آن ها برای شما گفته ایم. می توانید برای اطلاعات دقیق تر راجب این محصولات پر کاربرد به مشاوران کیهان سازه تماس بگیرید. امیدواریم با خواندن مطالب فوق اطلاعات مفیدی کسب کرده باشید.

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *