معرفی محصولات, محصولات ساختمانی

معرفی انواع کفپوش اپوکسی و ویژگی های آن

معرفی-انواع-کفپوش-اپوکسی-و-ویژگی-های-آن

انواع کفپوش اپوکسی امروزه به دلیل ویژگی و مزایایی که دارند بسیار محبوب و پر استفاده شده است. کفپوش های اپوکسی از لایه های مختلفی تشکیل شده است. معمولا ضخامت این کفپوش حداقل دو میلی متر است.

در ادامه قصد داریم این کفپوش را به صورت خلاصه به شما معرفی کنیم و انواع آن را نام ببریم. اگر قصد دارید کامل با این محصول آشنا شوید مقاله آن را می توانید در بخش وبلاگ سایت کیهان سازه پیدا کنید.

کفپوش اپوکسی چیست؟

انواع کفپوش اپوکسی یا نام دیگر آن کفپوش رزین بسیار متنوع هستند و هر کدام زیبایی خاص خود را دارند. اپوکسی یک نوع پلیمر خاص است که از دو ماده ساخته می شود که شامل: رزین و سخت کننده است. کاربرد اپوکسی بسیار متنوع است و انواع مختلفی دارد که یکی از آنها کفپوش اپوکسی سه بعدی است که امروزه بسیار محبوب شده است. اپوکسی به شکل مایع بر روی سطحی که می خواهید استفاده می شود و بعد از مدتی خشک می شود. برخی از مزیت های این محصول شامل: مقاومت بالا نسبت به اسید ها، حلال ها، باز ها و… جلوگیری از جرم گرفتگی، ضد باکتری، سرعت بالای اجرا، طول عمر و پایداری عالی، تنوع رنگی زیاد، عایق، نظافت آسان، عدم ترک خوردگی، مقاومت مکانیکی زیاد و… است. به دلیل همین مزایا است که از آن به عنوان یک کفپوش صنعتی استفاده می شود و امروزه است که به خانه ها و منازل مسکونی راه پیدا کرده است که باعث زیبا سازی می شود. معمولا از این کفپوش ها بر روی سطوح فلزی، سنگی، بتنی، موزائیکی و سرامیکی استنفاده می شود. در ادامه قصد داریم شما را با نحوه اجرا این محصول و انواع آن معرفی کنیم.

انواع کفپوش اپوکسی

انواع-کفپوش-اپوکسی

برای اجرای کفپوش اپوکسی باید با انواع آن آشنا بشید چون هر کدام ویژگی منحصر به فرد خود را دارد و در مکانی مخصوص استفاده می شود. این کفپوش ها شامل:

کفپوش دکوراتیو

جنس این کفپوش از نوع رزین اپوکسی است و به نوعی عایق رطوبتی هم محسوب می شود. این کفپوش رنگ ها و طرح های مختلفی دارد و اجرای ن به صورت یکدست است.

به خاطر خاصیت یکپارچه بودن این نوع کفپوش از ایجاد درز و شکاف و رشد قارچ و باکتری ها جلوگیری می کند. از این کفپوش ها در آرایشگاه ها، منازل مسکونی، لابی هتل و سرویس های بهداشتی استفده می شود.

کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک

این کفپوش نوعی کفپوش صنعتی به حساب می آید. زیرا که ضد جرقه است و در مکان هایی که مواد منفجره و اشتعال زا وجود دارد استفاده می شود.

انتقال جریان الکتریسیته این کفپوش ساکن است و به همین دلیل بر اثر سایش جرقه یا انفجار به وجود نمی آید. از این کفپوش در انبار، گاراژها، اتاق های نگهداری رنگ، صنایع نظامی و الکترونیک و… استفاده می شود. روش اجرای کفپوش اپوکسی نسبت به دیگر کفپوش کمی سخت تر است و نیاز به مهارت متخصص دارد.

کفپوش اپوکسی صنعتی

کفپوش-اپوکسی-صنعتی

یکی از از انواع کفپوش اپوکسی، کفپوش اپوکسی صنعتی است. از این محصول در مکان هایی استفاده می شود که ترافیک بالا دارند. مخصوص کارخانه ها، مکان هایی که ماشین آلات و وسایل سنگین تردد دارند. به همین دلیل ضخامت های مختلفی اجرا می شود.

کفپوش اپوکسی ضد اسید

این کفپوش اپوکسی از رزین اپوکسی و سخت کننده ضد اسید ساخته شده است. مهم ترین مزیت آن مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی است.

از این کفپوش بر روی تمامی سطوح سنگی و فلزی و استفاده می شود. در برابر نیروهای مکانیکی مقاومت بسیار بالایی دارد و دچار ترک خوردگی هم نمی شود. نحوه اجرای آن کمی سخت است و در کارخانه های صنایع شیمیایی، داروسازی، پتروشیمی و نیرگاه ها استفاده می شود.

کفپوش اپوکسی گرانیت

بر پایه رزین اپوکسی با طرح های گرانیت ساخته می شود. این کفپوش یک جایگزین بسیار مناسب برای سطوح سنگی، پارکت، پی وی سی و… می باشد.

ان کفپوش عایق حرارتی، صوتی و رطوبتی است و به شکل یکپارچه بر روی کف ها قابل اجرا است. این محصول در مکان هایی مانند: سالن سینما، رستوران، بیمارستان، سالن ورزشی، استخر و … استفاده می شود و به نوعی یک کفپوش صنعتی است.

کفپوش اپوکسی آنتی داست

این نوع کفپوش مواد اولیه منحصر به فردی نسبت به دیگر کفپوش ها داره. این کفپوش از رزین اپوکسی بیسفنول A و هاردنر پلی آمین ساخته شده است که باعث می شود چسبندگی بالایی داشته باشد. همین مواد اولیه باعث شده تا مقاومت شیمیایی، فشاری، سایشی، بالایی داشته باشد و قابل شست و شو باشد. سطح ایجاد شده به وسیله آنتی داست بسیار شفاف است و در صنایع غذایی، نظامی، دارویی، پتروشیمی استفاده می شود.

کفپوش اپوکسی سه بعدی

کفپوش-اپوکسی-سه-بعدی

کفپوش اپوکسی سه بعدی در مکان ها تجاری و منازل مسکونی به تازگی استفاده می شود. به دلیل نو آوری و خلاقیت استفاده شده در این نوع کفپوش ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و باعث زیبایی نسبت به بقیه کفپوش های اپوکسی می شود. استحکام بالا، نگهداری ساده، ظاهری زیبا، بهداشتی و مقاوم در برابر آتش از مزایای این کفپوش است.

لایه های کفپوش اپوکسی

انواع کفپوش های اپوکسی لایه متفاوتی با یکدیگر دارند. اما به طور معمولا دارای سه لایه است که شامل:

لایه اول

 •  رزیت اپوکسی بدون حلال
 •  هاردنر اپوکسی آمین
 •  حلال ها

لایه میانی

 • پیگمنت
 •  فیلر و پر کننده
 •  رقیق کننده سیستم اپوکسی
 •  هاردنر اپوکسی
 •  ضد رسوب ها

لایه آخر

 •  فیلر پر کننده
 •  هاردنر اپوکسی
 •  رزین اپوکسی بدون حلال
 •  رقیق کننده واکنش گر
 •  ادیتیو ضد حباب
 •  هم تراز کننده ضد رسوب
  ادیتیو افزایش دهنده سختی سطح
 •  پیگمنت

اجرای کفپوش اپوکسی

اجرای-کفپوش-اپوکسی

برای اجرای کفپوش اپوکسی باید 4 مرحله را انجام دهید اما پیشنهاد می کنیم از یک متخصص استفاده گنید زیرا مواد اولیه و ساخت آن نسبت به دیگر کفپوش ها گران است و اگر متخصص انجام ندهد ممکن بعده ها نیاز به ترمیم و پرداخت هزینه های زیاد شود.

مرحله 1 : آماده سازی سطح

 •  سطح مورد نشر را باید از هر گونه کثیفی و چربی پاک کنید.
 •  ترک ها سطح قبلی را با گروت اپوکسی پر کنید.
 •  سطح اگر سنگ یا سرامیک است آن را زبر کنید تا چسبندگی آن چند برابر شود.

مرحله 2 : اجرای لایه پرایمر

پرایمر از رزین اپوکسی و هاردنر اپوکسی ساخته شاده است و غلظت آن توسط حلال واکنش گر کاهش می یابد. این پرایمر به عمق بتن نفوذ می کند و سبب افزایش چسبندگی می شود.

اجرای این لایه به واسطه غلطک یا تی صورت می گیرد.

مرحله 3 : اجرای لایه میانی

این مرحله ممکن است در دو سه نوبت اجرا شود. لایه میانی ترکیب شده از رنگ اپوکسی و ذرات سیلیس دانه بندی شده درست می شود.

این لایه باعث افزایش مقاومت مکانیکی و فشاری کفپوش می شود و رابطه مستقیمی با زیرسازی آن دارد و باید بدون ترک خوردگی و حباب و حفره باشد.

مرحله 4 : اجرای لایه رویه

این لایه تنها کفپوش یا رنگ آماده اپوکسی می باشد که به چندین روش اجرا می شود. می توان این لایه را با کاردک شانه ای، غلطک و اسپری هوا اجرا کرد. و ضخامت آن 500 میکرون تا چند میلی متر است.

سخن آخر

در این مقاله به صورت کامل درباره روش اجرای کفپوش اپوکسی، و انواع کفپوش اپوکسی توضیح داده ایم اگه می خواهید بیشتر با ویژگی ها و کاربرد های این کفپوش آشنا شوید به بخش اول این مقاله مراجعه کنید. امیدوارم خواندن این مطالب برای شما مفید بوده باشد.

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *