آشنایی با خدمات عمرانی

سپتیک تانک بتنی چیست و چه کاربردی دارد؟

سپتیک تانک بتنی چیست و چه کاربردی دارد؟

سپتیک تانک مجموعه تصفیه فاضلاب است که امروزه زیاد با آن مواجه می شویم. سپتیک تانک بتنی از مجموعه خدمات عمرانی است که شرکت کیهان سازه ارائه می دهد. درحال حاضر این مجموعه ها، تصفیه در خانه های مسکونی، اداری، رستوران و اماکن تجاری دیده می شود. سپتیک تانک ها تصفیه مقدماتی فاضلاب و متعادل سازی را انجام می دهد. و به صورت کامل عملیات پاکسازی را انجام نمی دهند.

در ادامه قصد داریم بیشتر سپتیک تانک های بتنی را معرفی کنیم.

سپتیک تانک بتنی چیست؟

سپتیک تانک بتنی در گذشته نه چندان دور از جنس سنگ ساخته می شدند. بعد از پی بردن به خاصیت های بتن نوع بتنی آن خیلی محبوب شد و مورد استفاده قرار گرفت. امروزه برای تصفیه فاضلاب به صورت آماده دستگاهی و بتنی ساخته یا قابل ارائه می شود. سپتیک تانک بتنی یکی از مواردی است که جز خدمات عمرانی شرکت کیهان سازه کهن است شما می توانید برای اطلاع از قیمت و اطلاعات کاربردی با مشاوران ما تماس بگیرید یا نظرات خود را برای ما ارسال کنید. هدف اصلی برای ایجاد سپتیک بتنی جلوگیری از آلودگی به منابع آبی و خاک است. بعد اجرای سپتیک تانک بتنی لازم است با ساز و کار آن آشنا شوید. بعد از ورود مواد فاضلابی به سپتیک تانک مواد جامد آن بعد از گذشت مدت ها در کف مخزن ته نشین می شود و کم کم تبدیل به لجن می شوند همچنین چربی و روغن آن مانند چربی به شکل کف در بالای مخزن شناور می شود. در ساخت این محصول از مواد و مصالح مختلفی استفاده می شود مانند بتن، پلی اتیلن، فولاد، فایبرگلاس استفاده می شود. مخازن بتنی به دو صورت بتنی و درجا ساخته یا تولید می شوند. مخازن بتنی سپتیک مانند دیگر مخازن است و در تصفیه فاضلاب زیر زمینی و فاضلاب بهداشتی انسانی استفاده می شود، این مخازن دارای تفاوت های دیگری هم است که در ادامه به آنها می پردازیم.

سپتیک تانک بتنی پیش ساخته

سپتیک تانک بتنی پیش ساخته

سپتیک تانک پیش ساخته هم مانند دیگر انواع سپتیک است و برای تصفیه فاضلاب های مسکونی و فاضلاب های بهداشتی استفاده می شودو سپتیک تانک بتنی پیش ساخته به شکل استوانه است که به شکل عمودی در مکان مورد نظر قرار می گیرد. این سپتیک ها از وسط به دو قسمت تقسیم می شوند. در بخش اول استوانه عملیات ته نشینی صورت میگرد و در بخش دیگر عملیات زلال سازی صورت می گیرد.

مزایای سپتیک تانک بتنی

 • هزینه بسیار کم
 • عدم نیاز به اپراتور
 • عدم استفاده از وسایل الکترونیک
 • قابل اجرا در زمین های مختلف
 • سرعت بالا اجراعدم نیاز به تعمیر و نگهداری
 • ساخت در حجم بزرگ
 • معایب سپتیک تانک بتنی

از معایبی که سپتیک بتنی نسبت به سپتیک پلی اتیلنی و فایبرگلاسی دارد این است که حمل نقل نوع بتنی آن بسیار سخت است.

عملکرد سپتیک بتنی

عملکرد این دستگاه تصفیه به موارد زیادی بستگی دارد اما چند مورد اصلی روش ساخت بتن، طرح اختلاط و میلگرد هایی که در آن مصرف می شود است.

آب بندی کردن سپتیک

تا الان فهمیدیم سپتیک بتن چیست، و اجرای سپتیک تانک بتنی چگونه است، یکی از نکاتی که باید بعد از این موارد رعایت کنید آب بندی کردن است. نگهداری مواد فاضلابی در سپتیک بسیار خطرناک است، زیرا اگر این مواد از هر طریقی به محیط اطراف وارد بشوند، می تواند به محیط زیست آسیب رساند. بهمین دلیل باید دقت داشته باشید که حتما سپتیک بتی خود را آب بندی کنید. شما می توانید برای تست آب بندی سپتیک تانک قبل از ورود مواد فاضلاب، مخزن را با آب پر کنید و تا حدودی از آب بندی سپتیک مطمئن شوید.

کاربرد سپتیک تانک ها

کاربرد سپتیک تانک بتن

 •  تصفیه فاضلاب شهرک ویلایی
 •  تصفیه هتل و کارگاه کوچک
 •  تصفیه فاضلاب کمپ ها تفریحی
 •  تصفیه فاضلاب پارک عمومی
 •  تصفیه فاضلاب رستوران و غذاخوری
 •  تصفیه فاصلاب ساختمان های مسکونی

حجم سپتیک تانک بتنی

حجم درونی سپتیک تانک ها به عوامل مختلفی زیادی بستگی دارد مانند تعداد نفرات استفاده کننده، مقدار فاضلاب تولیدی و…، تصمیم گیرنده اصلی با کارفرما است و حجم سپتیک تانک متغیر است. می توان حجم درونی را به شکل یکپارچه ساخت بدون جدا کننده، یا به شکل دو قسمت نامساوی اما برای بهتر شدن کارایی سپتیک تانک آن را باید با دو قسمت مساوی ساخت تا عملکرد خوبی داشته باشد.

ساز و کار تصفیه فاضلاب با سپتیک تانک بتن

ساز و کار تصفیه فاضلاب با سپتیک تانک بتن

هنگام ساخت سپتیک تانک یک لوله ورودی و یک لوله خارجی به آن متصل می کنند. مواد فاضلابی از طریق لوله ورودی وارد بخش اول سپتیک تانک می شود. مواد آلاینده و مضر به علت وزنی که دارند در کف سپتیک تانک ته نشین می شوند، و مواد سبک تر که روغنی هستند بر روی سطح آب شناور می شوند.
موادی که در کف ته نشین می شوند به شکل لجن در می آیند که باعث رشد باکتری میکروارگانیسم می شود. در آن جا بعد از گذشت مدت ها واکنش بیولوژیکی زیادی اتفاق می افتد و مواد عالی تجزیه می شوند. بعد از آن بیو گاز ها شکل می گیرند که بیشتر آن متان است و به وسیله لوله خروج از مخزن تخلیه می شوند.

مراحل نصب سپتیک تانک بتن

 • اجرای سپتیک بتنی نیازمند یک سری مراحل خاص است. که در ادامه توضیح می دهیم.
 • نمونه ها در کارگاه ساخته و تست می شوند
 • عملیات خاک برداری در محل انجام می شود
 • قطعاتی که به صورت پیش ساخته هستند با چسب اپوکسی و ماسه به یکدیگر متصل می شوند و آب بلندی می کنند
 • قطعه محافظ و درپوش بر روی قطعات قرار می گیرد

جمع بندی

تا الان درباره موضوعات مختلفی مانند سپتیک تانک بتنی چیست؟، سپتیک تانک بتنی پیش ساخته و نحوه اجرای سپتیک تانک بتنی صحبت کرده ایم و با آنها آشنا شده اید. سپتیک تانک ها در حجم های مختلفی ساخته می شود و قیمت مناسبی هم نسبت به نوع پیش ساخته دارند شما می توانید برای اطلاع از قیمت ها با مشاوران ما تماس بگیرید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *