آشنایی با خدمات ساختمانی, آشنایی با خدمات عمرانی, محصولات ساختمانی, معرفی محصولات

آب بندی استخر چگونه انجام می شود؟

آب-بندی-استخر-چگونه-انجام-می-شود؟

آب بندی استخر جز موارد ایت که امروزه به دلیل ذخیره آب و یا تفریح و… بسیار حائز اهمیت است، اما همه چی بعد از ساخت استخر تمام نمی شود و بعد از احداث استخر باید از آن ها نگهداری و مراقبت کرد. استخر ها به دلیل اینکه از ملات سیمانی ساخته می شوند بسیار نفوذ پذیر هستند و نمی توانند آب را در خود نگه داری کنند.

اما این مشکل بامواد آب بند (عایق بندی) بتن یا ایزوگام حل می شود که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم.

آب بندی استخر

آب-بندی-استخر

بهترین روش عایق بندی استخر سیمانی ، به دلیل وجود ابزار و موارد مطرح در زمینه عایق بندی بسیار سخت است و باید راجب آن بسیار تحقیق کرد. آب بندی استخر بسته به نوع کاربری و نحوه ساخت آن مانند: استخر کشاورزی، استخر بلوکی، اشتخر شنا، استخر بتنی و… متفاوت است. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید موادی است که در آب بندی استفاده می کنید و جز مهم ترین اساسی ترین موارد عایق بندی است. امکان دارد استفاده از مواد بی کیفیت باعث نم یا ترک بر روی سازه می شود. به همین منظور برای کسب اطلاعات بیشتر راجب محصول با کیفیت برای عایق بندی استخر می توانید با مشاوران کیهان سازه تماس حاصل فرمایید. استخر مخزنی است برای نگه داری موادی مانند آب و مانند دیگر اکثر سازه های موجود در این زمینه از بتن ساخته است، و بتن بدون مواد آب بند بسیار نفوذ پذیر است و آب را به خود جذب می کند. مواد عایق بندی علاوه بر آب بندی استخر ها و موارد مشابه، مزیت های دیگری هم دارد مانند: حفظ گرمای آب، مقاوم در برابر فشار هیدرو استاتیکی آب و… در ادامه می خواهیم درباره یکی از روش های قدیمی عایق بندی یعنی آب بندی استخر با ایزوگام صحبت کنیم.

آب بندی استخر با ایزوگام

آب-بندی-استخر-با-ایزوگام

این نوع آب بندی جز مواردی بود که در قدیم در استخر ها استفاده می شد و از نشست آب هم جلوگیری می کند. امروزه به دلیل قیمت بالا و مدت زمان بالا، برای به عمل رسیدن آن زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد. اگر شما می خواهید آب بندی استخر با ایزوگام انجام دهید باید این نکته را بدانید که قبل از استفاده از ایزوگام سطح مورد نظر را خوب تمیز کنید که درصد جداشدن از سطح را کم کنیم.

آب بندی استخر با ایزوگام دارای معایبی است که شامل:

  • مقاومت کم در برابر سرما و گرما
  • در گذر زمان ممکن است دچار ترک شود
  • بر اثر فشار هیدوراستاتیکی، آب ممکن است به لایه های ایزوگام نفوذ کند
  • جدا شدن ایزوگام از سیمان

تمامی این موارد باعث شد که مردم به دنبال جایگزین مناسب برای بهترین روش عایق بندی استخر سیمانی بگردند.

بهترین روش عایق بندی استخر سیمانی

بهترین روش عایق بندی استخر سیمانی، به گونه ای است که سطحی را ضد آب بکند و در تمام لوله ها و دیگر مواردی که در برابر رطوبت آسیب ئذیر هستند محافظت کند. علاوه بر آن باید به سری مواردی مانند جلوگیری نفوذ آب زیر زمینی به داخل پوسته استخر که به پوشش نهایی استخر (کاشی و سرامیک) آسیب نزند. در ادامه می خواهیم مواردی را معرفی کنیم که جایگزین ایزوگام شدن.

انواع روش های عایق کاری استخر

آب بندی استخر با روش اندود کاری

از این روش برای آب بندی استخر های قدیمی استفاده می شود، این روش مزایای فراوانی به همراه دارد. ماده ای که در این روش استفاده می شود خمیری از شکل گچ و آهک و ماسه و آب است، این ماده گیرش اولیه قوی دارد و تحت هر شرایطی تطبیق پیدا می کند. هنگامی که ذرات خاک درشت باشد فضای مناسبی است که آب استخر نشت پیدا کند. هنگامی که از این ماده استفاده می کنیم باعث می شود فضای خالی و منافذ خاک کامل پر بشود و لایه جدید و محکمی ایجاد شود.

رزین آب بندی در استخر

رزین-آب-بندی-در-استخر

یکی دیگر از روش ها که جز بهترین روش ها به حساب می آید رزین آب بندی است. رزین آب بندی نوعی پلیمر و اکرولیک است که با ملات بتن مخلوط می شود. از مزایای این روش مستحکم بودن بتن و سیمان و افزایش تراکم مولکولی آن ها می شود که باعث می شود آب به آن ها نفوذ نکند. این روش بسیار کم هزینه است و در استخر هایی که بتن ریزی با حجم بالایی دارند استفاده می شود.

آب بندی به روش پودر پلیمری

آب بندی به روش پلیمری جز روش هایی است که از نظر مقاوم بودن حرف اول را می زند و بهترین روش عایق بندی هم محسوب می شود. لازم به ذکر است این روش نیازمند متخصص است تا به بهترین نحو اجرا می شود. برای استفاده کردن از این پودر بعد از تمیز کردن سطح استخر، پودر پلیمری را با آب مخلوط می کنیم و مورد استفاده قرار می دهیم. پودر پلیمری بعد از 24 ساعت خشک می شود.

آب بندی به روش پلیمر مایع

ساز و کار و مزایای این محصول مانند پودر پلیمری است، اما در اینجا نوع مایع پلیمری هم وجود دارد. که با توجه به سازه می توانید یکی از این دو را استفاده کنید.

آب بندی با چسب کاشی

آب-بندی-با-چسب-کاشی

این روش آب بندی استخر را به صورت کامل انجام نمی شود، اما در کنار دیگر روش ها مکملی خوبی است که بشود سطح عایق بندی استخر را افزایش داد. این روش با استفاده از چسب کاشی استفاده می شود. چسب کاشی چسبندگی بالایی دارد و همین مزیت باعث می شود که عمر استخر بالا برود. یکی دیگر از مزیت های چسب کاشی استفاده از آن بر روی کاشی های قدیمی است. می توانید این محصول را از فروشگاه سایت کیهان سازه خریداری کنید و با مزایای و موارد مصرف آن آشنا شوید.

سخن پایانی

تمامی مواردی که در بالا ذکر شد نوعی از عایق بندی استخر محسوب می شوند و با توجه به سازه باید برخی اقدامات اولیه صورت بگیرد و بعد مرحله عایق بندی انجام شود. حتما در نظر داشته باشید طراحی و ساخت استخر با دوام و نف.ذ ناپذیر نیازمند مشاوره طراحان مختص این زمینه است. می توانید برای مشاوره با کارشناسان ما در این زمینه تماس بگیرید، یا در قسمت نظرات همین مقاله سوالات خود را بپرسید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *