محصولات ساختمانی, معرفی محصولات

روان کننده بتن نسل یک چیست؟

روان کننده بتن یا نام دیگر آن کاهنده آب جز پر مصرف ترین و پر کاربرد ترین محصولات بازار است. به طور خلاصه از این محصول برای ساخت بتن با مقاومت بیشتر، افزایش اسلامپ بدون اضافه کردن آب و… استفاده می شود.

در ادامه قصد داریم بیشتر در رابطه با این محصول محبوب در بازار صحبت کنیم تا شما بیشتر آشنا شوید.

چرا باید از روان کننده بتن استفاده کنیم؟

خرید روان کننده در بازار لازمه یک سری اطلاعات است که شما باید آن را بدانید. ملات بتن از آب، شن و ماسه، سیمان تهیه شده است و افزودنی های زیادی برای این ملات ساخته شده است، در بازار مواد افزودنی بتن بسیار متفاوت است که هر کدام کاربرد خاصی دارند یکی از آنها روان کننده بتن است. روان کننده بتن ماده ای شیمیایی است که به ملات بتن اضافه می شود و ویژگی های زیادی را به بتن انتقال می دهد. ساز کار علمی این محصول به این شکل است که، در روان کننده های غیر پلی کربکسیلاتی باعث می شود بار الکتریکی همنام میان ذرات سیمان ایجاد شود و نتیجه این عملیات کاهش پیوندی میان ذرات و افزایش ذرات سیمان را به همراه دارد که باعث روانی بتن می شود. روانی بتن در اصل به آن قابلیت شکل پذیری می دهد و از طریق آزمایش اسلامپ این روانی اندازه گیری می شود. از این ماده بیشتر در بتن ریزی های حجیم و در هوای گرم که میخواهند مصرف آب را تا حدود چشم گیری کاهش دهد استفاده کنند. در ادامه قصد داریم بیشتر شما راه با روان کننده بتن و مزایای آن آشنا کنیم.

نسل های روان کننده بتن

نسل-های-روان-کننده-بتن

روان کننده ها در بازار به صورت سه نسل وجود دارند که هر نسل درجه ای از روانی که می تواند برای بتن یاجاد کند را نشان می دهد. در این مقاله هدف اصلی ما شرح کامل نسل اول روان کننده ها است.

 • نسل اول روان کننده بتن
 • نسل دوم روان کننده بتن (فوق روان کننده)
 • نسل سوم روان کننده بتن (ابر روان کننده)

برای خرید روان کننده بتن نسل یک لازم است بدانید که این گروه در دهه 1930 وارد بازار شده، این محصول بر پایه مونومر های لینگوسولفونات است که میزان آب مصرفی ملات بتن را تا 15 % درصد برای بتن های روان و 12% برای بتن های نیمه شل می باشد. در بازار به این محصول روان کننده دیرگیر هم می گویند قصد داریم در ادامه شما را با مزایا این محصول آشنا کنیم اما قبل از آن لازم است با دو تا از عیب های بزرگ این دسته از محصولات آشنا شوید که شامل:

 •  میزان مصرف بالا در هر متر مکعب
 •  محدودیت استفاده از در شرایط جوی خاص

معایب بالا زیاد چشم گیر نیست فقط استفاده از این دسته روان کننده ها را یکم خاص تر کرده است.

مزایای روان کننده های نسل اول

 •  کاهش نسبت آب به سیمان
 •  ارتقا دوام بالا بتن
 •  شکل پذیری ملات بتن
 •  گیرش زودرس بتن
 •  کاهش نفوذ پذیری بتن
 •  آسان تر شدن بتن ریزی
 •  سازگاری با انواع سیمان های پرتلند
 •  ایجاد سطحی صاف و یکنواخت در کف سازی و دیگر بتن ریزی ها
 •  کاهش استهلاک بتن

روش استفاده از روان کننده

از روان کننده بتن در سه موقعیت از پروژه های بتن ریزی استفاده می شود که آن ها را در ادامه به شما معرفی می کنیم.

در محل بتن ریزی

اگر ملات بتن تحت شرایطی مانند: گرمی هوا، رطوبت و… سفت شود با اضافه کردن روان کننده به آن روانی مطلوبی به ملات بتن می دهیم و می توان از آن ملات بهتر استفاده کرد.

در بچینگ بتن

در این روش روان کننده در کارخانه به بتن اضافه می شود، در مرحله بعد به دلیل وجود دستگاه بتن ساز و کامیون میکسر این روان کننده ها به طور یکنواخت با ملات بتن استفاده می شود.

مرحله ای

در این روش به صورت مرحله ای نیمی از روان کننده در محل ساخت و نیمی دیگر در محل بتن ریزی استفاده می شوند.

از کیهان سازه راهنمایی بگیرید

خرید-روان-کننده-بتن

شرکت کیهان سازه در زمینه انواع روان کننده ها و مواد افزودنی بتن می تواند در پروژه هایتان، شما را راهنمایی کند، کافیست با مشاوران ما تماس بگیرید یا سوال خود را در بخش نظرات بپرسید.

خرید روان کننده بتن

برای خرید روان کننده بتن علاوه بر اطلاعات بالا لازم است که قیمت روان کننده را هم بدانید، معمولا قیمت روان کننده ها بر حسب مواد پایه، شرکت سازنده و مقدار مصرفی آن تغییر می کند، برای خرید روان کننده بتن می توانید به وب سایت کیهان سازه مراجعه کنید و با مشاوران ما تماس بگیرید، تا آنها شما را راهنمایی کنند.

سخن آخر

در این مقاله درباره مزایا و کاربرد روان کننده نسل یک صحبت کرده ایم تا شما از میان افزودنی های بتن خریدی که انجام می دهید بهترین نوع محصول در بازار باشد. برای مشاوره درباره روان کننده کیهان سازه می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید یا به بخش محصولات سایت مراجعه کنید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *