آشنایی با خدمات ساختمانی, آشنایی با خدمات عمرانی

عوامل تخریب بتن چیست و چگونه شکل می گیرد؟

عوامل تخریب بتن

عوامل تخریب بتن امروزه به یکی از دغدغه های بزرگ تبدیل شده است و این مسئله علل مختلفی هم دارد. برخی از این علت تخریب بتن ممکن است از شرایط جوی باشد، ملات بتن، طراحی شبکه و… در این مقاله می خواهیم به طور کامل این موارد را بررسی کنیم و آنها را به شما معرفی کنیم. اما قبل از آن میخواهیم بتن را تعریف کنیم.

بتن چیست؟

خرابی های بتن امروزه به دلایلی زیادی شکل میگیرد. بتن سالیان زیادی است که با زندگی و صنعت ساخت ساز ما پیوند خورده است، که به عنوان یک مصالح ساختمونی ارزان، مقاوم و با دوام به فروش می رسد.

بتن از سه جز اصلی آب، سنگدانه، و سیمان تشکیل شده است. اصطلاح سیمان را مواد تشکیل دهنده بتن می گویند. جالب است بدانید پر مصرف ترین ماده پس از آب بر روی زمین بتن است. علاوه بر سه مورد اصلی سازنده بتن موارد دیگری هم ممکن است استفاده شود مانند: گوگرد ها، افزودنی های بتن، پلیمر ها، الیاف و… است. افزودنی هایی که در بتن استفاده می شود برای کاربرد های متفاوتی استفاده می شود و مزایای زیادی دارند، می توانید برای آشنایی با افزودنی های بتن به بخش فروشگاه کیهان سازه مراجعه کنید تا با محصولات این دسته بندی آشنا شوید.

برخی از این افزودنی ها شامل: سخت کننده بتن، روان کننده ها، ضد یخ بتن، رنگدانه ها، الیاف بتن، کاهش دهنده سرعت بتن، انواع حباب زا، ژل میکروسیلیس و… است. با استفاده از افزودنی های بتن در ملات آن باعث ایجاد نوعی جدید از بتن می شود برخی از انواع بتن شامل: بتن اسفنجی، بتن هوازا، بتن کریستالی، بتن خودتراکم،بتن سنگین، بتن شفاف، بتن شاتکریت، بتن سبک، بتن الیافی، بتن حاضری، بتن خلا، بتن مسلح، بتن پیش تنیده، بتن پیش ساخته، بتن ساده حجیم، بتن معمولی، بتن سازه ای و… است. در ادامه قصد داریم شما را با عوامل تخریب بتن آشنا کنیم.

عوامل تخریب بتن

خرابی های بتن به دلایل متفاوت زیادی به وجود می آیند و هر دسته ای از بتن از قائده مستثنا نیست. برخی از این علل تخریب شامل:

فرسودگی و تخریب سازه های بتنی

فرسودگی-و-تخریب-سازه-های-بتنی

یکی از عوامل تخریب بتن تشکیل شده سایش و فرسایش بتن است، که بتن را فرسوده می کنند. برخی از مواردی که باعث این عمل سایش و فرسایش بتن می شود به شکل زیر است:

 •  اشتباهات طراحی اشتباهات اجرایی
 •  نفوذ نمک ها
 •  حملات کلریدی
 •  حملات سولفاتی
 •  یخ زدگی
 •  نمک های ذوب یخ
 •  و…

در ادامه بیشتر به موارد علل خرابی های بتن می پردازیم.

اشتباهات طراحی اشتباهات اجرایی

ساخت سازه های بتنی از طراحی تا اجرا باید مطابق یک سری اصول و قوانین که لازمه هر مورد است رعایت شود. روش های زیادی برای ساخت سازه ها وجود دارد، برخی از این طراحی ها دارای نقض یا غلط هستند که همین موارد باعث می شود بتن در آینده ای نه چندان دور تخریب شود. از نکاتی که در بخش طراحی تا اجرایی وجود دارد نحوه بتن ریزی است، که پیشنهاد می کنیم در این زمینه از افراد متخصص و با تجربه استفاده کنید که در اینده باعث ایجاد مشکل نشود. در ادامه به بررسی عوامل تخریب بتن می پردازیم:

حملات سولفاتی

یکی دیگر از عوامل تخریب بتن حمله سولفات های مانند منزیم و سیدم می باشد. که نتیجه آن باعث تخریب کامل بتن می شود.

حملات کلریدی

هنگامی که بتن، کلیرد آن از میزانی که مشخص شده بیشتر شود باعث ایجاد خوردگی می شود. لازم به ذکر است که خوردگی باعث ایجاد نوعی واکنش شیمیایی می شود. کلیرد ها به دو روش سطحی و عمقی باعث ایجاد خوردگی می شوند و با دلایلی مانند: وجود نقاط کاتدی و آندی، فرایند اکسیژن رسانی، وجود الکترولیت، غلظت یون کلیرد است.

یخ زدگی

یکی از عوامل تخریب بتن در این صنعت یخ زدگی است که در آن به مرور باعث تخریب می شود و در نتیجه بتتن مد نظر تخریب می شود. این فرایند به این صورت است که اگر حجم آب یخ زده بیشتر از حد مد نظر باشد و این آب یخ بزند باعث افزایش حجم بتن می شود و بتن ترک می خورد.

نمک های ذوب یخ

اگر بتنی در مکانی یخ بزند و از نمک ذوب یخ برای کم اثر کردن یخ زدن استفاده کنید علاوه بر ایجاد خرابی های یخ زدگی باعث ایجاد خرابی سطحی بر روی بتن می شود.

نفوذ نمک ها

نمک های ته نشنین شده که بر اثر تبخیر آب های دارای املاح ایجاد می شود باعث تشکیل سایش و فرسایش بتن می شود. این عمل باعث بر سرعت بخشیدن به و زیاد شدن زنگ زدگی و خوردگی آرماتور بندی ها می شود. نفوذ نمک ها هم به نوعی از عوامل تخریب بتن می باشد.

ترمیم سطح بتن

ترمیم-سطح-بتن

ترمیم سطح بتن در اصل شیوه ای است که باعث طولانی شدن عمر مفید سازه بتنی می شود. سازه های بتنی زیادی هستند که به دلیل مشکلات خاص باعث ایجاد فرسایش و سایش یا ترک و… می شود. از سوی دیگر روش های زیادی برای ترمیم سطح بتن وجود دارد برخی از روش ها شامل:

 •  تزریق رزین اپوکسی
 •  استفاده از ملات ترمیم کننده پایه سیمانی
 •  دوخت سازه به وسیله تزریق رزین و کاشت میلگرد
 •  استفاده از چسب اپوکسی
 •  و…

سخن آخر

در این مقاله به صورت خلاصه در مورد چندین مورد از عوامل تخریب بتن، و ترمیم آن ها صحبت کرده ایم. امیدواریم خواندن این مطالب برای شما مفید بوده باشد.

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *