سیستم های ضد اسید

امروزه پیشرفت تکنولوژی در عرصه های مختلف از جمله نفت ،گاز و پتروشیمی، آب و فاضلاب، کارخانجات شیمیایی و دارویی و همچنین صنایع خودروسازی، فلزی و نظامی و … لزوم نگهداری و حفاظت از سطوح در برابر خوردگی، سایش و ضربه و کاربرد پوشش های حفاظت سطوح به منظور جلوگیری از هدر رفت منابع مالی ، اقتصادی و انرژی را  دو چندان ساخته است. سیستم های ضد اسید از جمله محصولات حفاظت سطوح بوده که در برابر مواد شیمیایی و خورنده از جمله اسیدها، مواد قلیایی و حلال ها مقاوم می باشد و برحسب میزان و غلظت مواد خورنده و شرایط مکانیکی و دمایی کاربردی در گریدها و انواع  مختلف وارداتی و تولیدی قابل عرضه می باشد.

موارد مصرف سیستم ضد اسید

 1. حفاظت مخازن و حوضچه های نگهداری اسید و قلیا
 2. حوضچه های خنثی سازی
 3. کانالهای هدایت پساب و تونل های فاضلاب
 4. کارخانه های باتری سازی، شیمیایی و پتروشیمی
 5. محوطه های در معرض ریزش اسید
 6. کفپوش کارخانجات غذایی، دارویی و بهداشتی
 7. صنایع نظامی، خودرو سازی و فلزی

انواع سیستم ضد اسید :

 • پوشش های رزینی

پوشش های مذکور جهت حفاظت سطوح صنعتی در برابر خوردگی به صورت یکپارچه و بدون درز به عنوان کوتینگ و کفپوش و یا به همراه الیاف فایبرگلاس به عنوان لمینیت به کار میروند. این پوشش ها بر پایه رزین های سنتزی و در انواع ذیل بر حسب شرایط خوردگی انتخاب شده و پس از افزودن هاردنر مناسب بر روی سطوح بتنی و فلزی اعمال گردیده، مقاومت شیمیایی و مکانیکی بسیار مطلوبی ایجاد می نمایند.

 • رزین های پایه فوران

مقاومت مکانیکی وحرارتی بسیار بالا، مقاومت شیمیایی بسیار خوب در برابر اسیدهای غیر اکسید کننده ،حلال ها و قلیاها، قابل اجرا بر روی کف و دیواره ها به همراه الیاف شیشه ای جهت تقویت و افزایش مقاومت مکانیکی. قابل عرضه در برندهای Steuler-KCH آلمان و Carborundum هندوستان

 • رزین های پایه وینیل استر

مقاومت مکانیکی و شیمیایی بسیار بالا، مقاوم در برابر اکثر مواد شیمیایی خورنده شامل اسید ها، حلال ها و مواد اکسید کننده. دارای چسبندگی خوب بر روی سطوح بتنی و استیل کف و دیواره ها. قابل عرضه در برندهای GBT آلمان ، Boytek ترکیه و Ashland امارات

 • رزین ها پایه اپوکسی

مقاومت مکانیکی و شیمیایی مطلوب، چسبندگی خوب بر روی سطح بتنی و استیل، به صورت بدون انقباض و با قابلیت رنگ پذیری در اقسام پرمقاومت و آنتی استاتیک. قابل تولید و عرضه بر پایه رزین با برندهای Shell هلند و پتروشیمی خوزستان

 • پلی استر غیر اشباع

مقاومت مکانیکی بسیار خوب، مقاوم در برابر مواد شیمیایی خورنده ضعیف، قابل اجرا بر روی کف و دیواره ها به تنهایی و یا همراه الیاف شیشه ای. قابل تولید و عرضه بر پایه رزین های ایرانی و خارجی

 • پوشش های سرامیکی ( سرامیک لاینینگ )

سیستم پوششی فوق شامل کاشی و آجر سرامیکی ضد اسید به همراه ملات های رزینی ضد اسید و قلیا بر پایه های مختلف جهت نصب و بندکشی بوده ودارای بالاترین مقاومت های شیمیایی، مکانیکی، حرارتی و دوام طولانی نسبت به سایر پوشش ها میباشد .

در این سیستم پوششی میبایست از لایه حایل یا بازدارنده (Scratch Coat) به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت و مواد خورنده به سطح زیر کار(substrate) استفاده نمود .

 • کاشی و آجرهای سرامیکی

کاشی و آجرهای ضد اسید در انواع ، ابعاد و اشکال مختلف ارائه میگردد و برخی مشخصات آن به شرح ذیل میباشد:

 • بدون لعاب، دارای مقاومت های مکانیکی ، شیمیایی و حرارتی بسیار بالا
 • ضخامت کاشی ها ۱۵ تا ۴۰ میلی متر و ضخامت آجرها ۴۰۰ تا ۱۰۰ میلی متر
 • قابل عرضه در برندهای Steuler-KCH آلمان ، Khodiyar Ceramics هندوستان و ایرانی
 • ملات های رزینی ضد خوردگی

ملات های فوق مطابق شرایط خوردگی شیمیایی بر پایه های مختلف از جمله فوران، سیلیکات پتاسیم، اپوکسی، وینیل استر و نوالاک انتخاب شده و از چسبندگی بسیار خوب و مقاومت شیمیایی فوق العاده ای بر روی سطوح بتنی، کاشی، آجر و پوشش های رزینی بر خوردار میباشند. قابل عرضه در برندهای اروپایی، هندی، ترکیه و تولیدی

 • رابر لاینینگ (لاستیک ضد اسید)

سیستم رابر لاینینگ به منظور پوشش داخلی مخازن و تانک های نگهداری مواد شیمیایی و همچنین به جهت ایجاد نوعی سیستم بازدارنده شیمیایی ( لایه حایل) در زیر سرامیک لاینینگ مورد استفاده قرار میگیرد.

همچنین سیستم مذکور باعث ایجاد یک لایه انعطاف پذیر بین پوشش سرامیکی به همراه ملات و سازه فلزی ( به دلیل اختلاف ضریب انبساطی فلز با سرامیک وملات ) میگردد . برخی از مشخصات رابرها به شرح زیر میباشد :

 • قابل ارائه بر پایه رابرهای سنتزی (BIIR,CIIR,CSM,CIIR/PVC) و یا طبیعی (NR)
 • قابل عرضه به دو صورت Hard rubber (دارای سختی بالا، مقاومت و چسبندگی خوب) وSoft rubber (دارای الاستیسته بسیار خوب ، قدرت کشش بالا و چسبندگی مناسب) شامل رابرهای Pre-vulcanized (بدون نیاز به عملیات پخت ) و رابرهایvulcanized   Self-(پخت در محل با دما و فشار محیط )
 • مقاوم در برابر اکثر مواد شیمیایی خورنده و تنش های انقباضی و انبساطی
 • چسبندگی بسیار خوب بر روی سطوح بتنی و استیل با استفاده از چسب و پرایمرهای مربوطه
 • قابل عرضه در برندهای اروپایی، هندی، ترکیه و تولیدی
 • پوشش های ترمو پلاستیک

از آنجا که بتن دارای مقاومت مکانیکی بسیار خوب بوده و پلاستیک ها از مقاومت شیمیایی بالایی برخوردار میباشند لذا ترکیب این دو سیستم (سطوح بتنی با روکش ترموپلاستیک) روش مناسبی به منظور ایجاد یک سازه بتنی با مقاومت مکانیکی و شیمیایی مناسب خواهد بود .

پوشش های ترموپلاستکی به صورت شیت هایی (صفحاتی) از جنس PVCوHDPE,PP,PVDF  با اتصالات مکانیکی بسیار قوی (انکرها) در سطوح بتنی تانک ها، لوله ها، مخازن نگهداری آب، واحدهای استخراج با حلال، سل های الکترولیز و خصوصا صنایع آب و فاضلاب قابل نصب میباشد. برخی خصوصیات پوشش های مذکور به شرح زیر است :

 • مقاومت شیمیایی بسیار خوب در برابر اسیدها و سایر مواد شیمیایی خورنده
 • پیوند مکانیکی قوی با سطح بتنی
 • دارای خاصیت Crack-bridging (عدم انتقال ترک های ریز سطح بتن به پوشش ترموپلاستیک )
 • قابلیت نصب و تعمیرات آسان
 • مقاوم در برابر اشعه UV، تنش ها و ضربات مکانیکی ، شوک های حرارتی و خوردگی های میکروبی

طریقه مصرف سیستم ضد اسید

اجرای سیستم ضد اسید کار تخصصی و از لحاظ فنی بسیار پیچیده می باشد و توصیه می گردد حتماً از اکیپ حرفه ای و با تجربه استفاده شود. در ضمن سیستم های ضد اسید دارای تنوع زیاد محصول می باشد. لذا توصیه میشود جهت انتخاب پوشش مناسب برای کاربری خود از بخش فنی شرکت مشاوره و اطلاعات و مشخصات فنی مربوطه را دریافت نمایید. لیکن در خصوص آماده سازی سطوح انجام موارد ذیل جهت اجرای هر نوع سیستمی الزامی است.

قبل از آغاز عملیات اجرایی، کلیه سطوح بتنی کف و دیواره ها از لحاظ مقاومتهای فشاری و کششی تست شده و جهت دارا بودن شرایط استاندارد بشرح ذیل آماده سازی می‌گردد:

 1. سطح زیر کار بایستی کاملاً تمیز، عاری از هرگونه آلودگی نفتی، روغنی و قطعات سست و فرسوده باشد. کلیه قسمتهای لق، سست و فرسوده می‌بایست از سطح کار جدا گردد. سپس به روش مکانیکی یا شیمیایی تا رسیدن به سطوح سفت و آماده اجرا تمیز و مسطح شود. در خصوص سطوح فلزی سندبلاست یا وایربراش قبل از اعمال پوشش توصیه می گردد.
 2. سطوح بتنی مورد نظر می‌بایست بدلیل داشتن باندینگ مکانیکی دارای زبری مناسب باشد در صورتیکه سطح در قسمتهائی کاملاً صیقلی و صاف(لیسه ای) باشد ساییدن و مضرس کردن سطوح با دستگاه Grinding Machine انجام می‌گردد.
 3. وجود لایه بتنی به عنوان سطح زیر کار ضروری است. اعمال هر نوع پوشش بر روی سطوح خاکی، حلبها و لوله های فلزی، پلی اتیلن و پی وی سی مردود و بیفایده خواهد بود.
 4. همچنین با استفاده از عملیات گروتینگ، شیب بندی سطوح اصلاح و سطوح بتنی دارای شیب مناسبی جهت هدایت جریان مواد اسیدی به قسمت خروجی شده که این امر سبب افزایش عمر پوشش نهائی خواهد گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *