آب بندی استخر به روش ماهیچه سیمانی

آب بندی استخر به روش اجرای ماهیچه سیمانی

نخستین گام توصیه شده در روش آب بندی استخر و آب بندی مخازن آب، اجرای یک ماهیچه سیمانی با استفاده از یک ملات آب بند است. طور کلی در هنگام اجرای سازه ی استخر و یا مخزن آب، در محل اتصال دیواره ها به کف مخزن معمولا ماهیچه سیمانی اجرا نمی شود لذا یکی از بهترین روش های آب بندی استخر و آب بندی مخازن آب اجرای یک ماهیچه سیمانی با استفاده از  یک ملات آب بند مانند ملات ترمیمی الیافدار RCM  و یا با استفاده از ملات و یا بتن آماده می باشد که با استفاده از یک افزودنی آب بند مانند چسب بتن آب بند MCP آماده شده باشد، به دو روش ذیل توصیه می گردد :

آب بندی استخر به روش ماهیچه سیمانی

روش اول آب بندی استخر : اجرای ماهیچه سیمانی با استفاده از ملات ترمیمی الیافدار RCM

در مرحله اول آب بندی استخر و آب بندی مخازن آب شما باید با استفاده از ملات آب بند RCM  نسبت به اجرای یک ماهیچه با ضخامت حدود ۵ تا ۷ سانتیمتر اقدام نماید. ملات آب بند  RCM یک پودر آماده پایه سیمانی شامل مواد پلیمری و فیلرهای معدنی مخصوص و الیاف بوده که صرفا با  اختلاط آن با آب ملات آماده ای حاصل خواهد شد که علاوه بر داشتن مقاومت های مکانیکی بالا چسبندگی فوق العاده ای به زیر کار سیمانی و بتنی خواهد داشت.

استفاده از ملات ترمیم کننده آب بند RCM کمک فراوانی به بهبود خواص آب بندی استخر نیز می کند. لذا استفاده از آن به ویژه در آب بندی استخر ها و آب بندی مخازن کوچک هم برای ماهیچه کشی و هم به منظور اجرای عملیات نرمه کشی و زیرسازی بدنه مخزن توصیه می شود.

به علاوه به جهت جلوگیری از ترک خوردگی در ماهیچه مذکور و مسلح کردن ملات آب بند اجرا شده.

همچنین می توانید در هنگام خواباندن مش فایبرگلاس بر روی ماهیچه های سیمانی اجراشده برای چسبیدن بهتر مش بر روی ماهیچه مقداری از دو جزء پودر و مایع عایق رطوبتی MCI را با نسبت مشخص شده در بسته بندی های محصول با هم مخلوط کرده و پس از قرار دادن مش فایبرگلاس بر روی ماهیچه سیمانی، نسبت به اجرای عایق رطوبتی مخلوط شده به وسیله یک قلموی رنگرزی اقدام نمایید.

آب بندی استخر

روش دوم آب بندی استخر : اجرای ماهیچه سیمانی به روش سنتی با استفاده از ملات و یا بتن آماده :

در شرایطی که ابعاد مخزن بزرگ بوده و به واسطه مصرف بالای ملات ترمیمی الیافدار RCM هزینه آن مقرون به صرفه نباشد، می توانید از روش ذیل جهت ماهیچه کشی استفاده نمایید.

در صورت کوچک بودن ابعاد مخزن معمولا ملات آب بند ماهیچه کشی  و نرمه کشی را می توانید با ترکیبی از سیمان و پودرسنگ و در برخی موارد مقداری چسب بتن آماده کنید و در صورت بزرگ بودن ابعاد مخزن میتوان بتن آماده ای را با عیار ۳۵۰ تا ۴۰۰ تهیه نمود و با جایگزین نمودن ۱۰ تا ۲۰ درصد وزن آب داخل بتن با  چسب بتن ویژه نسبت به اجرای ماهیچه کشی اقدام کرد. همان طور که در بالا ذکر شد، در این روش توصیه می شود بلافاصله بعد از اجرای ماهیچه سیمانی و یا بتنی نسبت به پوشاندن سطح ماهیچه اجرا شده با استفاده از نوار فایبرگلاس FARA TAPE اقدام گردد و در همان زمان مقداری عایق رطوبتی MCI آماده شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *